Molnár László: az állam szerepe vállalkozások ösztönzése
Molnár László, a budapesti székhelyű EconoConsult Kft. tanácsadó cég ügyvezető igazgatója szerint az állam szerepe a vállalkozások bővülésében és sikerességében elsősorban az lehet, hogy kidolgozza a területi fejlesztések stratégiáját.
– Milyen módon segítheti az állam a vállalkozókat abban, hogy sikeresekké váljanak? – Például úgy, hogy meghatározott területeken kijelöli a regionális vagy a település-fejlesztésben meghatározó prioritásokat. Az állam népszerűsítő programmal léphet a befektetői piacra, ahol ezek gazdára találhatnak. A nagyobb befektetések húzzák maguk után a további befektetéseket, a kisebb vállalkozókat vagy akár a további nagyobb befektetőket is. Ennek természetesen stratégiai, tervezési feltételei vannak. A befektető ne azt valósítsa meg, amit ő szeretne az adott helyen, hanem azt, ami az illető projektegyüttesnek a keretében a legoptimálisabb hozamokat biztosítja, és üzleti lehetőséget biztosít számára. Így jön létre az egymást támogató, különböző nagyságú projektek halmaza, ami minden befektető számára sikert eredményez. – A magyar állam a 90-es évek közepén kapcsolódott be az a vállalkozások ösztönzésébe. Azóta hogyan mérhető a változás? – A 90-es évek közepéig ilyen befektetési program Magyarországon kevés volt. Akkor egy úgynevezett befektetési ösztönzési program keretében az állam projekteket dolgoztatott ki a megvalósíthatósági szintig, és ezeket megismertette a befektetőkkel. Miután az állami program keretében születtek meg ezek a tervek, megerősödött a befektetők bizalma. – Romániában is megvalósítható lenne valami hasonló? – Az EU-ban a támogatások megszerzésének feltétele a stratégiai tervezés, tehát az állam rövid időn belül Romániában is hasonlóan fog gondolkodni, mint Magyarországon. Az állam projektgeneráló és a területi fejlődést támogató stratégiai gyakorlata várhatóan megváltozik. – Hogyan lehetnek sikeresek a projektek? – Együttműködésre van szükség az állam és a helyi önkormányzat, illetve a régió szereplői között. Természetesen abból kell kiindulni, hogy a régiónak milyen turisztikai, kulturális, művészeti értékei vannak, amelyekre ezek a programok ráépülhetnek. Egy befektetés akkor lehet sikeres, ha nagyon attraktívak a programok. Az állam szerepe abban áll, hogy felvállalja a kezdeményezést, és bevonja a területi tervezésben érdekelt szereplőket. A turizmus sajátossága, hogy a helyi értékeken alapuló termékeket fejlesztik. Erdélynek megvannak azok a természetes, különös adottságai, amelyek a világon egyedülállóak, ezekre kell építeni, ettől lesz sikeres a projekt.
Hirdetés
szóljon hozzá!
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.
szóljon hozzá!