Közel 50 százalékkal több autót adtak el tavaly

2006. január 27., 00:002006. január 27., 00:00

A második helyre sikerült tavaly felküzdenie magát Romániának az autóeladások terén Közép-Kelet-Európában, megelőzve a tavalyi ezüstérmes Magyarországot. A ranglista első helyét változatlanul Lengyelország tudhatja magáénak, viszont közel kétszer több lakosa van, mint Romániának. Hihetetlen ütemben, 41,7 százalékkal nőtt egyébként a tavalyi év során a román autóeladási piac, 48,5 százalékkal adtak el több személygépkocsit, mint 2004-ben. Így év végéig összesen 256 ezer új autó talált gazdára, amelyből 215 ezer személygépkocsi. Egyébként 2005 immár az ötödik év volt, amikor a gépkocsieladások folyamatos növekedését követhettük nyomon.
Az eladások hirtelen megugrását a piaci körülményeket meghatározó tényezők együttes hatásával magyarázzák a szakértők. Úgy vélik, a tavalyi év elején bevezetett 16 százalékos egységes adókulccsal, a lej főbb nemzetközi valutákhoz viszonyított fokozott erősödésével, a megkönnyített hitelezéssel, a 15 évnél régebbi autók beváltását célzó programmal, a forgalmazók nyújtotta számos kedvezményes ajánlattal, illetve a Dacia gyártási kapacitásának növelésével függ össze az eladások számarányának alakulása.
Ám ha az egy főre jutó eladott autók számát vesszük figyelembe, akkor Románia a régió harmadik helyére csúszik. Miközben Magyarországon minden 54, Csehországban minden 78 lakosra jutott egy új személygépkocsi, addig Romániában minden századik lakos vásárolt autót. Ehhez képest Lengyelországon csupán minden 153. személy engedte meg magának az új autó vásárlásának luxusát.
Romániában változatlanul a Dacia volt a piacvezető, öszszesen 93 ezer eladott gépkocsival, a korábbi években örök másodiknak számító szintén hazai Daewoo-t azonban lekörözte a Renault. Továbbá a Skoda, a Volkswagen, a Peugeot, az Opel, a Ford, a Chevrolet, valamint a Fiat nyerte el a romániai lakosság tetszését. Ugyanis nem csupán a minőségi szempont volt meghatározó az eladások alakulásában, az uniós átlaghoz képest még mindig igen alacsonyan mozgó fizetések nagyban kihatottak a számok alakulására. Így a legnépszerűbb márkának az 5-6 ezer euróért kínált Dacia Logan bizonyult, közvetlenül mögötte pedig a szintén hatezer euró körüli Daewoo Matiz következett. Nem sokkal maradt le a Renault Clio, a Renault Megane és a Daewoo Cielo sem, de keletje volt a Chevrolet Kalosnak és a Volkswagen Passatnak is.
Ugyanakkor a hazai gépkocsigyártás 60 százalékkal növekedett tavaly, olyan körülmények között, hogy a Daewoo csökkentette gyártási kapacitását. Így a gazdasági és pénzügyi mutatók növekedéséhez szinte teljes egészében a Dacia járult hozzá, hiszen nemcsak a belpiacon, hanem külföldön is kelendő portékának bizonyult a Logan. A román autók exportja egyébként megháromszorozódott egyetlen év alatt, ami nagyrészt a 60 ezer külföldön eladott Logannak köszönhető.
A szakértők szerint azonban ez az ötéves folyamatos növekedési ütem idén mindenképp lelassul. Amellett, hogy a felsorakoztatott tényezők már nem fognak oly mértékben kihatni a vásárlási kedv serkentésére, lassanként telítődik is a piac, főként a hitelezési lehetőségek kiaknázása miatt. Ebből kiindulva csupán 5–10 százalékos növekedésre számítanak idén. Ellenben az export terén a tavalyinál is jobb év várható: változatlanul a Dacia Logan külföldi előre jelzett eladásai jelentik a számadatok alapjait.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?