Bár sokan várnak arra, hogy 2007 januárjától külföldről behozott használt autót vásároljanak kedvezményes áron, egyre több jel utal arra, hogy mégsem csökken jelentősen a használt autók ára. A romániai Autógyártók és Importőrök Szövetsége (APIA) ugyanis mindent megtesz annak érdekében, hogy kormány korlátozza a behozható autók mennyiségét. Az uniós csatlakozást követően ugyanis liberalizálódik a román autópiac is, és így már nem csak az Euro 3-as szabványnak megfelelő gépkocsikat lehet majd behozni az országba. Az autóimportra vonatkozó uniós jogszabályok szerint bármilyen gépkocsit be lehet majd hozni Romániába vámmentesen, a feltétel csak az, hogy az autó feleljen meg a gyártása pillanatában érvényes európai szabványnak, illetve hogy a romániai autónyilvántartó (RAR) is megfelelőnek minősítse. A lengyel példából kiindulva – ahol a csatlakozás után elözönlötték az országot a használt nyugati autók, visszaszorítva a korábban jól menő új gépkocsik piacát – a román gyártók és forgalmazók máris a kormányhoz fordultak, hogy közösen próbáljanak kidolgozni egy olyan rendszert, amely visszaszorítaná a behozható autók számát. A környezetvédelemre hivatkozva különféle többletadók és -járulékok bevezetését kérik, hogy ne csökknejen jelentősen a használt gépkocsik ára, amely 5–8 éves nyugati járművek esetében Romániában jelenleg akár kétszerese is lehet a németországi árnál. Az APIA azonban azt javasolja a kormánynak, hogy a szennyezés függvényében megkülönbözetett útadón kívül a kabinet vessen ki bejegyzési illetéket is, így ezek együttesen nagyban emelnék az használt autók árát és fenntartási költségeit.
Az érdekeltek és a kereskedők is ellenzik az APIA javaslatát „Nemrég akartam autót venni, de hallottam, liberalizálnák az autópiacot. Most már megvárom januárt, hisz abból a pénzből, amiből itthon tíz évnél öregebb autót vehetnék, jövőre akár ötévest is hozathatok Németországból” – fejtette ki a Krónikának egy kolozsvári férfi. Amikor viszont azt említettük, hogy milyen adók bevezetését kérik a kormánytól a forgalmazók, szomorúan tette hozzá: „gondoltam, hogy nem lesz ilyen egyszerű”. Abnormálisnak nevezte a korlátozó intézkedések bevezetését Csomortáni Botond, kolozsvári használtautó-kereskedő is. Mint mondta, az APIA tulajdonképpen azt szeretné megakadályozni, hogy az alacsony jövedelemmel rendelkező személyek olcsó autót vásárolhassanak. Hozzátette, a gyártók és importőrök szövetségének pontosan ez az érdeke, hisz az olcsó nyugati autók visszaszorítanák az új gépkocsik eladását. „Szerintem azt kellene megakadályozni, hogy a tízévesnél idősebb Daciákat el lehessen adni, azoknak egyből a roncstelepre kellene kerülniük. Egy tízéves nyugati autó szerintem jobb minőségű, mint egy új Dacia” – véli Csomortáni. A használt autók forgalmazását jelenleg is korlátozzák, ugyanis a romániai jogszabályok értelmében 2002-esnél régebbi autót nem lehet lízingelni. Példaként Németországot említette, ahol bármilyen régi autót lehet ilyen konstrukcióban megvásárolni. Csomortáni Botond leszögezte, nem hiszi, hogy a különböző illetékek kivetését követően még mindig kifizetődő lesz Euro 2-es vagy Euro 1-es szabványnak megfelelő autókat importálni. „Szerintem azért alakul ez így, mert az országban van néhány autómágnás, aki egyben politikus is. Saját érdekeiket tartják szem előtt, személyre szabott törvényeket alkotnak” – sommázott a használtautó-kereskedő.
A márkakereskedések készülnek a piac liberalizálására A román autópiac robbanásszerű fejlődésére számítanak a csatlakozás után az új gépkocsi-forgalmazó vállalkozások vezetői is. Bár véleményük megoszlik, hogy mennyiben csökken majd forgalmuk, mindannyian azt jósolják, hogy a használt autók piaca meg fog ugrani. Miközben Nicolas Ianculescu, a Renault–Nissan Románia ügyvezető igazgatója szerint a 2007-es év lesz az első, amikor drasztikusan visszaesik az új autók piaca, Alin Tapalaga, a Skoda márkakereskedés igazgatója szerint a következő öt évben átlagosan húsz százalékkal fognak több új személygépkocsit értékesíteni. A különböző márkakereskedések ugyanakkor azzal próbálják megelőzni a forgalom visszaesését, hogy máris használtautó-kereskedéseket nyitnak. A sort a Þiriac Csoport és a Porsche Románia nyitotta meg, de a Skoda-forgalmazó Compexit Tradingnél is lehet már használt autókat vásárolni.
Hirdetés
szóljon hozzá!
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.
szóljon hozzá!