2006. október 04., 00:002006. október 04., 00:00
Bagoly Miklós lapunknak elmondta, a háromszéki vállalkozói szövetségnek az elmúlt tíz évben a kezdeti tagszámot sikerült több mint tízszeresére növelnie, jelenleg 238 kereskedelmi társaságot képviselnek. „Ez annak köszönhetõ, hogy olyan gyakorlatias szolgáltatásokat nyújtottunk tagjainknak, amelyek kielégítettek minden igényt” – jelentette ki Bagoly. Hozzátette, ezzel az eredménynyel még nincs megelégedve, mivel a vállalkozói szövetségnek további fejlõdésre van szüksége. Az Asimcov elnöke szerint az elmúlt évek fõ célkitûzése volt, hogy felkészítsék tagjaikat a közelgõ EU-csatlakozásra, hogy ne érje õket sokként az integráció. Ennek érdekében konferenciákat szerveztek, ahol fõként magyarországi elõadók osztották meg tapasztalataikat az Európai Unióról. Bagoly Miklós úgy ítéli meg, hogy a háromszéki vállalkozók bizakodók a csatlakozást illetõen. „Riogatnak bennünket, mert mindenki azt hangoztatja, hogy miután az Unióhoz csatlakozunk, sokan kénytelenek lesznek bezárni vállalkozásukat” – mondta Bagoly, aki szerint ez nem így van. Románia ügyesen alkudott, komoly határidõket sikerült kiharcolni, hogy azoknak a vállalkozásoknak, amelyek jelenleg nem felelnek meg az elvárásoknak, még legyen idejük felkészülni.
Az Asimcov elnöke szerint „egy vállalkozás optimizmust szül, hiszen aki pesszimista, az nem vállalkozik, hanem begubózik”. Hozzátette, az elmúlt években általában véve fejlõdött Kovászna megye gazdasága, de vannak ágazatok, ahol visszaesés tapasztalható. Háromszéken az elmúlt években a textilipar fejlõdött a legerõteljesebben, a több mint tíz nadrággyár betelepedésével ez vált a megye legmeghatározóbb iparágává. Ezzel szemben a legnagyobb visszaesés a nehézipar területén mutatkozott, mivel sorban szûntek meg a nagy vállalatok, és több ezer szakember maradt munka nélkül. Most azonban, ezekre a szakemberekre alapozva, ismét kezdenek megjelenni Háromszéken a nehézipari vállalkozások. Ugyanakkor nehéz periódust él a faipar is mivel a bútorgyártás területén megjelent távol-keleti cégek „elveszik” az európai piacot. Ami a mezõgazdaságot illeti, a földek visszaszolgáltatását követõen ez újra fejlõdõfélben van, ám a háromszéki gazdáknak még meg kell tanulniuk, hogy nemcsak a krumplival és kukoricával kell foglalkozni, hanem az uniós piacon is keresett terményekkel.
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.