Halasztják a felszámolást

Bãsescuhoz fordulnak a csíkszeredai traktorgyár volt alkalmazottai

2006. február 03., 00:002006. február 03., 00:00

Újabb határidőt szabtak ki csütörtökön Csíkszeredában a traktorgyár felszámolásának elindítására. Bár a részvényesek és hitelezők januári tanácskozásán arról volt szó, hogy február másodikán – ha addig nem készül el egy újjászervezési program – már a felszámolás menetéről döntenek, a csütörtöki megbeszélésen újabb határidő született. Kiderült ugyanis, hogy nem elég öszszeállítani és véglegesíteni az adósok névsorát, hanem ki kell várni a lista kifüggesztését követő harminc napot. Így csupán február 16-án tárgyalhatnak majd a felszámolási folyamatról. Ekkor is csupán abban az esetben, ha addig nem készül el a traktorgyár talpra állítását célzó újraszervezési program. Erre pedig – mint korábban a Krónikának kifejtette – Török Ernő gyárigazgató kevés esélyt lát.
Amint arról már beszámoltunk, a felhalmozott adósság behajtása érdekében az Electrica Rt. által indított per végkifejlete miatt a marosvásárhelyi táblabíróság a valaha jobb időket is megélt traktorgyár felszámolásáról döntött. A törvények értelmében a felszámolási folyamat elkerülhető, amennyiben újraszervezési programot dolgoznak ki, és a gyár vezetősége vállalja, hogy az elkövetkező két évben kifizeti a hitelezőknél felgyűlt tartozásokat. Ez esetben azonban a mintegy 147 milliárd régi lejes alapadóssághoz hozzáadódnak a büntetőkamatok; ám az eddig felhalmozódott kamatok miatt az összadósság máris meghaladja a 300 milliárd lejt. Török Ernő igazgató korábban kifejtette, a gyár vezetősége nem kíván újraszervezési tervet kidolgozni, marad tehát a gyár felszámolása. A felszámolási folyamat elindításával – ennek lebonyolítására a kimondottan erre szakosodott marosvásárhelyi RVA céget bízták meg – a törvény értelmében elsődleges cél az állami tartozás kifizetése, ez a gyár adósságának mintegy 90 százalékát teszi ki. Ezek törlesztése után következik a részvényesek, majd a kereskedelmi tartozások kifizetése.
Amíg viszont a hitelezők a felszámolási folyamat elindításának procedúráját tervezgetik, a traktorgyár volt alkalmazottai is vívják saját harcukat. A gyár 2004 tavaszán elbocsátott több mint négyszáz volt alkalmazottja tavaly ősszel munkajogi pert indított, mivel elbocsátásuk után – bár végkielégítésben részesültek – nem kapták meg a munkaszerződésben csőd esetére egy évre szavatolt béreket. A pert alapfokon a Hargita megyei törvényszéken elveszítették, azzal az indoklással, hogy a csődeljárás elindításakor már nem voltak a gyár alkalmazottai. A következő lépésben már a marosvásárhelyi táblabíróságon folytatódik a per. A volt alkalmazottak közül több mint kétszázan a megyeháza nagy gyűléstermében ültek össze csütörtökön délután, Veress Dávid volt szakszervezeti vezető pedig a per folytatásának feltételeiről tájékoztatta őket. A gyűlésen az is kiderült, sokan nincsenek tisztában azzal, hogy miért is harcolnak, milyen béreket követelnek. Mindazoknak azonban, akik folytatni kívánják a munkajogi pert, február 20-ig a perköltségek ellenértékét, azaz fejenként 400 ezer régi lejt kell befizetniük az erre a célra létrehozott takarékpénztári számlára. Veress Dávid ugyanakkor egy nyílt levelet is felolvasott, amelyet Traian Bãsescu államfőhöz kívánnak eljuttatni, arra kérve az államfőt, hogy rendelje el a privatizációs folyamat felülvizsgálásával.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?