Épülhet a bukaresti Esplanada City Center

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Aláírta a területrendezési tárca az együttműködési szerződést a magyarországi TriGránittal 840 millió euróra értékelik az Esplanada City Center ingatlankomplexumot, amelyet a magyarországi érdekeltségű TriGránit Holding Ltd. épít Bukarestben. A magán- és közszféra együttműködéseként megvalósuló beruházásról szóló szerződést tegnap írta alá a fővárosban Nathaniel Rothschild, a TriGránit egyik részvényese és Borbély László területrendezési tárcavezető.

2006. május 24., 00:002006. május 24., 00:00

Az Esplanada egy „miniváros” lesz Bukarest központjában, az Unirii tér és a Traian Nerva utca környékén, amelyben irodaházak, szállodák, színházak, szabadidőközpontok, parkok, kertek, lakások épülnek, valamint Guggenheim Múzeum és koncertterem. A gazdasági terminológiában PPP (privat-public patrnership) néven ismert, magán- és közszféra együttműködése azt feltételezi, hogy az épülő komplexumhoz a 107 140 négyzetméteres telket az állam ingyen bocsátja 49 évre haszonbérbe a beruházónak, míg a TriGránitnak kell az építéshez szükséges pénzalapokat a vállalkozásnak megszereznie.
Az önkormányzatnak közép- és hosszú távon térül majd meg a ráfordítás. A tegnap aláírt nyilatkozat egy kereskedelmi szerződés alapja: a közeljövőben kezdődnek majd el a tárgyalások a minisztérium, a beruházó, valamint a fővárosi polgármesteri hivatal képviselői között a tulajdonképpeni szerződés részleteiről.
„Az épületkomplexum reprezentatív lesz a főváros számára” – jelentette ki az ünnepélyes szerződés-aláíráson Borbély László. Hozzátette: Romániának jelenleg arra van szüksége, hogy több tízmilliárd euró értékű intenzív építkezési és újjáépítési programok induljanak. A potenciális építőknek viszont koherens tervekkel kell érkezniük.
A TriGránit egyébként – amint az a honlapjukon közzétett cégismertetőből kiderül – Romániát tartja első számú befektetési célterületének Közép- és Kelet-Európában. Számításait arra alapozza, hogy az ország a közeljövőben belép az Európai Unióba, és ezáltal az EU keleti kapujává válik. Ugyanebből a megfontolásból indul a közeljövőben a kolozsvári Polus City Center többfunkciós elővárosi üzletközpont építése, de terveik szerint hasonló projekteket fognak megvalósítani Brassóban, Craiován, Piteºti-en, valamint Konstancán is. „Közép- és Kelet-Európa társadalmaiban bekövetkezett átalakulások érzékelhetőek a vásárlóerő növekedésében, a munkakörülmények változásában és a lakókörnyezettel kapcsolatos igények növekedésében. „Eddig is nagy szerepet vállaltunk a változások előidézésében, és fejlesztéseink továbbra is ezt az irányt követik” – vallja a cég vezetősége.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, a TriGránit tavaly novemberben nyerte meg a fővárosi önkormányzat által kiírt versenytárgyalást, és kapta meg a felhatalmazást arra, hogy megépítse a komplexumot, amit akkor Románia legjelentősebb ingatlanfejlesztési projektjeként emlegetett mind a romániai, mind a magyarországi sajtó.


TriGránit: 1997-től összesen egymilliárd euró értékben fejlesztettek projekteket
A magyarországi érdekeltségű TriGránit teljesen integrált ingatlanbefektetési, fejlesztési és üzemeltetési vállalat, amelynek többségi tulajdonosa Demján Sándor, Magyarország egyik leggazdagabb üzletembere. A részvényesek között olyan neves vállalkozók is szerepelnek, mint Nathaniel Rotschild – Lord Jacob Rotschild fia – vagy Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója, aki szintén Magyarország egyik legvagyonosabb vállalkozója. 1997-es alapítása óta a TriGránit összesen egymilliárd euró értékben fejlesztett projekteket 10 országban, Kelet-Közép-Európában és további kétmilliárd euró – többnyire vegyes hasznosítású – fejlesztés megvalósítását tervezi az elkövetkező években. A TriGránit csoport magyarországi beruházásainak értéke 700 millió dollár, és olyan bevásárlóközpontokat birtokol, mint a budapesti WestEnd City Center. Emellett a budapesti Művészetek Palotája vagy a Nemzeti Színház építésébe is beszálltak. A TriGránit Varsóban, Prágában, Ljubljanában és Zágrábban keres további fejlesztési lehetőségeket, miközben Katowicében és Pozsonyban is több mint 100 ezer négyzetméteres üzletközpontot működtetnek.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?