Csomagolóanyagban is távol van az uniós szint

A székelyudvarhelyi Maxoll Kft. a multinacionális cégekkel is állja a versenyt

2006. január 25., 00:002006. január 25., 00:00

Vásárláskor ritkán találkozunk vele, ezért talán sokan nem is tudják, mi a gyűjtőcsomagolás. Pedig a kenyeres zacskót egy mozdulattal záró szalagtól az üdítők hatos adagokban történő fóliázásáig, a pántoltan szállított tetőcserepektől a bankban kötegelt bankókig mindenütt használnak gyűjtőcsomagolást.
Az ipari gyűjtőcsomagoló anyagokat, szerszámokat, gépeket – akár teljes automata rendszereket is – forgalmazó Maxoll Kft.-ről vélhetően még a székelyudvarhelyiek is keveset tudnak, pedig az udvarhelyi cégnek 2005-ben 4 millió euró fölötti forgalma volt. A vállalat első a hazai rangsorban a belföldi tulajdonú, hasonló profilú vállalatok között, a Romániában is tevékenykedő multinacionális cégeket is beleszámítva pedig országos 3–4. helyezett. „Ha egy beszállító üzleti kapcsolatba akar lépni velünk, előbb úgyis tanácsadó céggel világíttat át bennünket. A gyűjtőcsomagolás piaca nem túl sok szereplős, ezért nem a reklámokból ismerjük meg partnereinket” – indokolja a cég reklámanyagainak hiányát Kis-Német Zoltán, a Maxoll tulajdonos-igazgatója.
Statisztikai felmérések szerint a romániai lakosság az uniós átlag 20 százalékát sem használja csomagolóanyagból, és ennek elsősorban a még mindig alacsony fogyasztási szint az oka. Kis-Német Zoltán szerint ennek előnye és hátránya egyaránt van. Egyrészt egy lassan kibontakozó, de hatalmas fejlődési lehetőséget ígérő piac ez, másfelől a „bumm” reményében felvevőpiac hiányában is telepednek már be az ágazat nagy nemzetközi képviselői, akiknek tőkeerejével nehéz felvenni a versenyt. „Az igazán nagy csomagolóanyag-fogyasztók, a nemzetközi cégek leányvállalatai kész kelengyével érkeznek, az ő ellátásukba csak évek múlva, gépeik elöregedésével párhuzamosan tudunk esetleg bekapcsolódni. Az új gépek szervizelésének helybeli biztosításával tudjuk meggyőzni őket, hogy tőlünk vásároljanak” – fűzi hozzá.
Romániában alig gyártanak gépeket gyűjtőcsomagoláshoz, fogyóanyagot viszont már igen. A Maxoll saját termékként személyesített ragasztószalagokat állít elő, illetve különféle fóliákat csévél át, és méretez a felhasználók igényei szerint. A gépek, szerszámok esetében külföldi ajánlatokból választják ki az ár/minőség arány szempontjából legmegfelelőbb terméket, s megtehetik, hogy válogatnak a termelők között. Ebben a műfajban ugyanis a nyugat-európai származás nem minden esetben jelent minőségi garanciát: tavaly olasz gyártmányú automata csomagolósor forgalmazását utasították el, mert az itthoni teszteléskor kiderült: nem működik megfelelően.
A csomagolástechnika hazai gyártás híján is teljes spektrumában jelen van Romániában. Kis-Német véleménye szerint nem is a radikálisan új megoldások megjelenése jellemzi majd az elkövetkezőkben a piacot. A gyűjtőcsomagolás is növeli a termék árát, ezért a fejlesztések visszafogottak, inkább a bevált eljárásokat finomítják. Jó hír a környezetért aggódóknak, hogy a lakossági fogyasztásból hátramaradó üres pillepalackokkal, zacskókkal ellentétben a gyűjtőcsomagoló anyagok begyűjtése, visszaforgatása olajozottan működik. Javarészt nagyforgalmazók, áruházak bontják meg a gyűjtőcsomagokat, tőlük a gyártó egy helyről válogatás nélkül tudja azt visszagyűjteni.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?