Bővülő logisztikai potenciál

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Tíz év alatt akár négyszeresére is nőhet az ingatlanok értéke Romániában A New York-i manhattani után jelenleg a romániai a világ második legvonzóbb ingatlanpiaca – derül ki a Colliers International ingatlantanácsadó vállalkozás nemrég közzétett felméréséből.

2006. június 07., 00:002006. június 07., 00:00

A PriceWaterhouseCoopers nemzetközi könyvvizsgálati, adó- és pénzügyi tanácsadó cég tanulmánya ingatlanpiaci szempontból a legérdekesebb országként értékeli Romániát. Az ingatlanágazat erőteljesen fejlődik, különösen Bukarestben, ahol a befektetők főként bevásárlóközpontokat és irodaépületeket keresnek – fejtik ki a Colliers-tanulmány összeállítói. A romániai ingatlanpiacon a megtérülés 30 százalékkal nagyobb, mint a környékbeli országokban, a nyugat-európai országokban elérhetőnek pedig a duplája. A hivatásos ingatlanbefektetők éves szinten 15–30 százalék közti megtérülést is képesek elérni. Az ingatlanpiaci befektetések jelenlegi ütemét tekintve azonban ez 10 százalékra csökkenhet – vélekednek a Colliers International szakértői.
A PriceWaterHouseCoopers tanulmányából arra derül fény, hogy Romániában hoszszú távon a leginkább ingatlanokba érdemes befektetni. Az elemzők ugyanis kiszámították, hogy ha valaki 100 ezer eurót fektet be a hazai ingatlanpiacon, akkor az tíz éven belül mintegy négyszeresére növekedhet. Ugyanakkor az ingatlanpiaci szakértők szerint bármilyen rohamosan is fejlődött az elmúlt évek során a romániai ingatlanpiac, az általuk igazinak minősített ingatlanprojektek még nem érték el az országot. Éppen ezért – vonják le a következtetést – a későbbiekben is nagy összegekhez lehet majd jutni ingatlanpiaci ügyletek révén, ezek közül pedig a bérbeadásokat emelik ki. Romániát európai szinten Lengyelország követi, miközben a nyugati államok nem is szerepelnek a tízes toplistán. Az elemzők ezt azzal magyarázzák, hogy a makrogazdasági mutatókat nyomon követve a közép- és kelet-európai országok gyorsabban fejlődnek, mint a nyugatiak; az infláció is csökkenő tendenciát mutat a korábbi évekhez viszonyítva, miközben a közvetlen külföldi beruházások szintén hozzájárultak az egyes országok fellendüléséhez.
Akárcsak a Colliers, a PriceWater-HouseCoopers is Bukarestet nevezi meg a romániai ingatlanpiac mozgatójaként. „A fővárosi piac már közelít a nagykorúsághoz, s ez a fejlődés pozitívan hat ki a vidéki településekre is” – áll a tanulmányban. Miközben szép számban épültek lakónegyedek Bukarestben, még sok területen fog folytatódni az ingatlanexpanzió. A román fővárosban ugyanis jelenleg feleannyi bevásárlóközpont van, mint Prágában, Budapesten vagy Varsóban. Az ipari létesítmények és logisztikai parkok tekintetében még gyengébben áll az ország – igazából most kezdett kialakulni ez a szegmens. Nemhiába állítják a könyvviteli cég elemzői tehát, hogy a terület fejlődésében hatalmas lehetőségek rejlenek.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?