BigMac-kód: hány perc egy szendvics?

Hétszer annyi idő alatt keresik meg Romániában egy szendvics árát, mint Amerikában Egy romániai alkalmazott hétszer annyi idő alatt keresi meg egy BigMac szendvics árát, mint egy amerikai vagy egy japán – ez az egyik következtetése a napokban a svájci UBS Bank által közzétett elemzésnek, amely a világ 71 városában – köztük Bukarestben – érvényes bérszinteket és árakat veti össze.

2006. augusztus 11., 00:002006. augusztus 11., 00:00

Az elemzés készítői egyébként azért vették pont a BigMacet kutatásuk alapjául, mivel ez a szendvics valamennyi országban a középkategóriának szól, és nem számít luxusterméknek. Romániában jelenleg 7 erős lejbe kerül egy BigMac, ami 2,56 dollárt jelent. Az árak azonban nem térnek el nagyon az egyes országok között: az Egyesült Államokban például ezért a szendvicsért 3,10 dollárt kérnek. Az elemzés készítői Románia esetében 3 dolláros órabérrel számoltak, ami pedig még a kelet-európai átlagórabérnek is csupán a 75 százalékát jelenti.
Az elemzésből arra derül fény, hogy egy romániai alkalmazott hétszer kevesebbet keres havonta, mint egy amerikai vagy brit, és csupán 50 százalékát viszi haza egy magyarországi fizetésének. „BigMac-re lefordítva” ez azt jelenti, hogy amíg New Yorkban egy szendvicsért 13 percet kell dolgozni, addig Bukarestben egy alkalmazott 69 percért járó órabérből tud szendvicset ebédelni. Ezáltal Romániát középkategóriába sorolják az elemzés készítői, ugyanis például az afrikai vagy dél-amerikai államokban a BigMac még luxusterméknek számít, az ott élőknek pedig legalább másfél órát kell érte dolgozniuk. A legkevesbé egyébként a japánoknak kell megszenvedniük egy szendvicsért: tíz perc alatt keresik meg ugyanis az ehhez szükséges összeget.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?