Befektetési áttörés Baróton

Üzembe helyezték Háromszék legújabb készruhagyárát Áttörésként értékelik Erdővidéken, hogy Baróton felavatták az első készruhagyárat, és ezzel száz új munkahely létesült.

Benkő Levente

Benkő Levente

2006. május 24., 00:002006. május 24., 00:00

Az 1,2 millió eurós befektetésből létrejött, napi 600 farmernadrág varrására alkalmas üzem a Dietrich Bock többségi tulajdonában levő német Bock&Partners negyedik háromszéki, ezen belül első erdővidéki létesítménye. A férfizakókat és nadrágokat gyártó cég megyeszerte eddig közel húszmillió eurót fektetett be gyártelepítésbe, és közel 1800 alkalmazottat foglalkoztat.
Baróton 1989-ig csak a helyi kisipari szövetkezet működtetett varrodát. Erdővidék gazdasági életét addig meghatározó szénbányászat vezetői ugyanis ellenezték a női munkaerőt lekötő könnyűipar létesítését. 1990 után azonban a szénbányák hajdani 3000 alkalmazottjából legalább 2500-at elbocsátottak, és a a bányáktól függő erdővidéki gazdaság összeomlott. Dietrich Bock, valamint a megyei kereskedelmi és iparkamara elnöke, Rosner Herman ígérik: a Bock&Partners hosszú távra kíván berendezkedni Háromszéken, a jelenlegi évi 20–25 millió eurós forgalmat öt éven belül megkétszerezik. Bock ezzel oszlatná el a félelmeket, miszerint a készruhaipar mindig az olcsó munkaerőt keresve költözik keletebbre. Cáfolja, hogy az ukrajnai üzemtelepítéseik azt jelzik: előbb-utóbb elvonulnak Háromszékről. Szerinte Baróton zakókat gyártó részleget is létrehoznak, hiszen a város egyaránt közel, 50-50 kilométernyire helyezkedik el Brassótól, Sepsiszentgyörgytől és Székelyudvarhelytől, a 131-es út feljavításával pedig a jelenleginél könnyebben lesz megközelíthető.
Háromszéken eddig tizenkét készruhagyártó üzem létezett Sepsiszentgyörgy és Kézdivásárhely környékén. A megyében évente ötmillió nadrágot gyártanak szinte kizárólag külföldre olyan világhírű cégeknek, mint a Boss, a Mayer, az Alberto, a Sansiro, a Brax. Így jutnak el a Nadrágok völgyének is nevezett Háromszékről a szakképzett, de olcsó munkaerő által készített ruhadarabok a világ minden piacára, általában a belföldi árak tízszereséért. Új üzemébe a Bock&Partners a Baróti Szabó Dávid középiskola szakembereit veszi át, az itt működő szakképző ugyanis évek óta bizonyítja hozzáértését és megbízhatóságát. A Kovászna Megyei Tanács elnöke, Demeter János, valamint Rosner Herman ezt emelték ki a pénteki avatón, amikor azt is szorgalmazták: a befektetők ne ódzkodjanak Háromszékre jönni, és más ágazatokban is próbálkozzanak.
Barót polgármestere, Nagy István szerint a Bock&Partners baróti üzemének beindítása áttörést jelent, hiszen a vidéken ez az első komoly külföldi befektetés. Az elöljáró azonban nehezményezi, hogy bár felkínálta, a több mint 300 személy adatait tartalmazó munkaerő-adatbázisára eddig még egyetlen beruházó sem volt kíváncsi. Nagy István közölte: egy konfekciós gépeket, illetve készruhát gyártó olasz cég is befektetne Baróton, e célból 3 hektár terület bérbeadásáról tárgyalnak. Az elöljáró úgy véli: Barót mindezektől függetlenül is elindult a lejtőn felfelé, hiszen mind a saját bevételi forrásaiból, mind a hozzáadott értékadóból (TVA) a korábbiaknál több pénz áll az önkormányzat rendelkezésére, és ez a kereskedelem élénkülését jelzi.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?