Arbor: költségcsökkentéssel a profitért

Holdingként próbál előnyöket szerezni a famegmunkálók szövetsége

Jánossy Alíz

Jánossy Alíz

2006. január 27., 00:002006. január 27., 00:00

Az erős lej bevezetése, illetve a lej euróhoz viszonyított fokozott erősödése költségcsökkentő üzleti manőverekre késztette az elmúlt időszakban az exportőröket. A gyergyószentmiklósi székhelyű Arbor elnevezésű famegmunkálói szövetség eredeti ötletekkel rukkolt elő, a tömörülés adta lehetőségeket próbálja kiaknázni annak érdekében, hogy lefaragjon a famegmunkálás korántsem olcsó termelési költségeiből.
„Az intézkedések láncolatában elsőként az Orange telefontársasággal kötött szerződés értelmében 20–30 százalékos árkedvezményt sikerült kieszközölni az Arborhoz tartozó cégek számára” – tájékoztatott Szilágyi Imre, a szövetség elnöke, az Apicom tulajdonosa. Mint mondta, jelenleg az Electrica villanyáram-szolgáltató vállalattal folytatnak tárgyalásokat, és közösen próbálják megtalálni azt a törvényes keretet, amely mindkét félnek érdeke, viszont a szakmai szövetségbe tömörülő cégek akár 30–40 százalékig terjedő árkedvezményt kaphatnának villanyáram-fogyasztásra. Ez pedig a jelenlegi, kilowattonkénti 3600 régi lejes árhoz képest kilowattonkénti 2200 régi lejes értéket eredményezne. Az engedmény feltétele viszont havi 42 ezer kilowattnyi elektromos energia elfogyasztása, ezt az értéket pedig két-három cég társulása révén tudnák elérni. Ha az Arbornak sikerül egyezségre jutnia a villanyáram-szolgáltatóval, az holdingként kezelné a szövetséget, és szolgáltató-szövetség-cég közötti hármas szerződéseket kötnének az árcsökkentett elektromos áramra.
Szilágyi elmondása szerint hasonló megállapodásra szeretnének a közeljövőben lépni egy üzemanyag-szolgáltató céggel is. „Ha ezen intézkedések révén sikerül csökkenteni a termelési költségeket, az esetenként több tíz-, nagyobb cégek esetében pedig több százmillió lejes anyagi megtakarítást eredményezhet” – véli az Arbor-elnök.
Az Arbor Famegmunkálók Szövetségét 2005 januárjában hozta létre hét famegmunkáló cég tulajdonosa: Bajkó Tibor (Tig-Rad System), Isa ªtefan (Salamandra), Kolumbán Tibor (Tibsil), Kopacz Zoltán (Kobezol), Pop Ferenc (Industry Transilvan), Portik Nándor-Barna (Monolit) és Szilágyi Imre (Apicom). A társaság céljai közt a fafeldolgozással foglalkozó kereskedelmi társaságok érdekeinek védelmét, a tagság érdekeinek egységes képviseletét, valamint a vissza nem térítendő kül- és belföldi támogatások megszerzését, a tőkebehozatalt és a vonatkozó törvénykezés javítását célzó javaslatok támogatását, fenntartását fogalmazta meg. Nem utolsósorban zászlajukra tűzték a tevékenységük alapanyagául szolgáló fa védelmezését, vagyis az erdőgazdálkodás támogatását, és a vandál erdőkitermelés megfékezését. Jelenleg az Arbor több mint ötven tagot számlál, az alapító tagok cégei pedig több mint 1000 alkalmazottat foglalkoztatnak.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?