A lekvár is kelendőbb magyar felirattal

Ma már kevesen szánják rá magukat a téli befőzésre, savanyításra „Átalakulóban vannak a fogyasztói szokások. Ma már kevesen szánják rá magukat a téli befőzésre, savanyításra.

2006. augusztus 18., 00:002006. augusztus 18., 00:00

Egyszerűbb és olcsóbb az éppen szükséges befőttet, lekvárt, akár a savanyúságot a boltban megvenni, mint egyszerre az egész téli adagot kifizetni a piacon, aztán napokig dolgozni vele, felfordítva a házat. Gyerekkorunkban a konyhában kerülgettük a pokrócok-paplanok alá dunsztba tett üvegeket, és bizony nem mindig állt el a portéka. Akkoriban az élelem hiánycikk volt, ezért mindenki igyekezett tartósítani, eltenni, amihez hozzájutott. Ma egész évben szinte minden kapható, ezért sem foglalkoznak a háziasszonyok eltevéssel” – jelentette ki a Krónikának László Zoltán, a székelyudvarhelyi Baby Business Kft. vezetője. Konzervgyárában jelenleg hatvanfajta termék készül évi 300 tonna zöldségből-gyümölcsből. Ez egymillió üveget jelent, savanyúságot, ízet és kompótot, de készül itt zakuszka, lecsó és babfőzelék is. A cégvezető elmondta, éppen a fogyasztói szokások változásából, ám az ízvilág hagyományából kiindulva, főként házi készítésű termékek ízeit próbálják megtartani termékeikben. László Zoltán szerint pedig talán ez az egyik oka annak is, hogy a nagy nemzetközi konszernek konzervgyárai mellett is a piacon tudnak maradni
Az Udvarhelyen előzmény nélküli vállalkozás tíz éve indult, télire házilag savanyított káposztával és sós uborkával, amit akkor még hordóban készítettek, és zacskózva árultak. „Kísérleteztünk az ízekkel és a tartósítással is, és a tandíjat a második évben fizettük meg: öt tonna savanyúságot kellett kidobnunk a rossz recept miatt” – meséli László Zoltán, a cég vezetője. Az udvarhelyi cég nem szállít nagybani kereskedelmi hálózatoknak, közvetlenül az üzleteknek szállítják a termékeiket országszerte. Legfennebb kettő–öt termékből tudnának annyit termelni, hogy a Metro vagy más hasonló üzletlánc elfogadja őket beszállítónak, de László szerint az a legfontosabb, hogy a mennyiség ne menjen az ízek rovására, ezért inkább maradnak a szélesebb termékskála mellett. A termelést viszont növelik, hiszen keresik a termékeiket. Júniusban bírálták el a SAPARD-hoz benyújtott 400 ezer eurós pályázatukat: az új gépek a napokban érkeznek, de lesz november is, mire az üvegmosó, a sterilizáló, a címkéző-csomagoló és a hűtőkamra is munkába áll. Körülbelül a négyszeresére nő így a feldolgozókapacitásuk, és reményeik szerint ezáltal olcsóbban tudják kínálni a termékeiket. Májustól–októberig ötvenen dolgoznak az üzemben, télen húszan, a termelés egész évben folyamatos. Félkész termékként tárolják a zöldséget-gyümölcsöt, a befőttekhez-ízekhez például csak tíz százalék cukrot adnak az előfeldolgozáskor, a végső mennyiséget majd a késztermék előállításakor adják hozzá. „Olcsóbb is így a cégnek, hiszen nem áll a teljes cukormennyiség ára a befőttekben a raktárban, és a rendelések függvényében végezzük a további feldolgozást” – magyarázza László. A nyersanyagot többnyire Moldvából és Olténiából szerzik be, Udvarhely környéke talán csak szilvából tudná ellátni az üzemet, de helyben inkább pálinka lesz ebből is, ezért a szilvát is távolabbról hozzák. „Minden termékünket magyarul is feliratozzuk, és a viszszajelzések szerint pont ezért jobban is fogy. Remélem, azért Caracalban nemcsak a magyar feliratért, az első látásra talán külföldinek vélt termékért veszik meg, hanem a házi ízekért is”– mondta László Zoltán.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?