Veszélyes a gáz-termopán kombináció

•  Fotó: Biró István

Fotó: Biró István

Szén-monoxid-mérgezést okozhat, amikor új, hőszigetelő nyílászárót utólag építenek be olyan lakásba a tulajdonosok, melynek fűtésére továbbra is nyílt égésterű gázkazánt használnak.

Pengő Zoltán

2010. február 12., 10:212010. február 12., 10:21

Emellett a gázkazán meghibásodása, valamint a nem megfelelő kémény is tragédiához vezethet. A legjellemzőbb hibák, hogy a kémény alulméretezett, alacsony, vagy nem megfelelő a keresztmetszete. Emellett természetesen a kéménynek tisztának kell lennie a megfelelő füstelvezetés érdekében.

Ugyanakkor figyelni kell a kazánra is, melyből kétféle létezik: az egyik a zárt égésterű, a másik a nyílt. Előbbi a korszerűbb, s elnevezése arra utal, hogy az égés zárt térben történik, a készülék az oxigént egy szellőzőcsövön keresztül a külső térből kapja, a keletkező égéstermék pedig egy másik elvezetőn keresztül szintén a szabadba távozik. További előnye, hogy az elvezetőcsőhöz érzékelőrendszer kapcsolódik: ha valamilyen oknál fogva az égéstermék nem tud megfelelően távozni, a kazán automatikusan kikapcsol.

Államilag támogatott öngyilkosság

Mindamellett a nyílt égésterű kazánok is évekig működtethetők szabályosan, csak karban kell tartani őket. Problémát az okoz, ha a tulajdonos kicserélteti régi ablakait modern, erősen szigetelő típusúakra. A kazán a helyiség levegőjét használja, s már néhány százalékos oxigéncsökkenés elég ahhoz, hogy az égés tökéletlenné váljon, és szén-monoxid keletkezzen.

Magyarországon 2006 előtt tilos volt termopán nyílászárókat beépíteni a nyílt égésterű kazánnal fűtött lakásokba. Azóta enyhítettek az előírások szigorán, a hatályos műszaki – biztonsági szabályzat nem tiltja a hőszigetelő ablakok beépítését, csupán száműzi a nyílt égésterű kazánokat a lakóhelyiségekből. A szabályok lazításának vannak ellenzői is, egy konferencián egyenesen „államilag támogatott öngyilkosságnak” nevezték a szigetelő ablakok beszerelését a gázfűtéses lakásokba.

Érzékelőt a hálószobába

Romániában sosem volt ilyen drákói szigor a nyílt égésterű kazánok tekintetében. A hazai szabályozás a szén-monoxid-mérgezés elleni védekezés jegyében a gáz jelenlétét érzékelő és a veszélyt jelző berendezés alkalmazását teszi kötelezővé a termopán ablakkal felszerelt helyiségekben. Az ilyen érzékelő a megfelelő helyre beépítve folyamatosan méri a szén-monoxid-koncentrációt, és jelzést ad, amennyiben veszélyesen magas értéket észlel. A legteljesebb védelem érdekében háztartásonként két szén-monoxid-jelző berendezés beépítése ajánlott. Egyet a kazán közelében, egyet pedig a hálószobában ajánlatos elhelyezni, javasolják az E.ON Gaz szakemberei.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók