Fotó: Bone Ewald
2010. augusztus 27., 10:262010. augusztus 27., 10:26
A kincses városban a különböző kategóriájú ingatlanok árai eltérő mértékban csökkentek, mondja Lázár O. Gábor, az A1 Immobili ingatlanközvetítő iroda igazgatója (képünkön). Az elsősorban a multinacionális cégek vezető beosztású munkatársai által keresett luxuslakásokat, villákat jelenleg akár 40 százalékkal olcsóbban ki lehet bérelni, mint tavaly ilyenkor. Lázár O. Gábornak tudomása van olyan villáról, melyért 2009-ben havi 2000 eurót kértek, jelenleg azonban odaadnák 1200 euróért. „A hazai egyetemistáknak szóló lakások ára 20–25 százalékkal esett vissza. Természetesen vannak olyan tulajdonosok, akik nem engednek az árból. Ezek hajlandóak két-három hónapot is várni egy olyan bérlőre, aki ki tudja fizetni az általuk kért összeget” – nyilatkozta az A1 Immobili igazgatója. Elmondása szerint nemcsak az árak változtak, hanem a kereslet is. A Kolozsváron nagy számban tanuló külföldi egyetemi hallgatók az elmúlt években elsősorban a Hajnal negyedben található lakásokat keresték, ám idén a túlnyomó többség a központban szeretne lakni.
A szakember úgy látja, hogy az árak esése elsősorban a gazdasági válság számlájára írható. A fizetések csökkenése miatt csökkent a fizetőképes kereslet, de fontos tényező a válság lélektani hatása is, amely arra készteti még azokat is, akiknek a jövedelme ténylegesen nem csökkent, hogy visszafogottabban költekezzenek. Az árcsökkenéshez hozzájárult a kínálat növekedése is, ugyanis számos lakástulajdonos az eladás helyett bérbeadás révén kíván pénzhez jutni. Ezt teszik egyes ingatlanfejlesztő cégek is, melyek kezdetben bútorozatlanul, majd pedig egyre nagyobb arányban bebútorozva kínálják lakásaikat az ügyfeleknek. Lázár O. Gábor csak Kisbácsban tud hat-hét darab, két-három szobás lakásról, melyet közvetlenül az építtető próbál meg bérbe adni. A szakember nem számít számottevő drágulásra szeptember hónap folyamán, véleménye szerint az egyetemi év közeledtének idén csupán árstabilizáló hatása van.
A piaci helyzet kedvező tárgyalási pozíciót biztosít azon albérlőknek is, akik a már belakott bérlemény árából szeretnének lefaragni. B. E. a Györgyfalvi negyedben lakik egy kétszobás lakásban, melyért éveken át havi 260 eurót fizetett. A közelmúltban aztán választás elé állította a tulajdonost, mondván elköltözik, ha nem csökkenti a bérleti díjat 200 euróra, s ajánlata meghallgatásra talált. Hasonlóképpen járt el P. M. is, aki havi 300 euróért bérelt lakást egy belvárosi bérházban. Mivel a tulajdonos nem kívánta kitenni magát annak a hercehurcának, ami egy új lakó keresésével jár, inkább a bért szállította le 250 euróra.
Nagyváradon ugyanaz a tendencia érvényesül, a pangó piac miatt sok tulajdonos próbálja meg bérbe adni lakását, ami lenyomja az árakat, nyilatkozta Baciu Irén, a Confort House ügynökség vezetője. A bihari megyeszékhelyen egy kétszobás, egybenyíló lakás átlagos bérleti díja 120–130 euró, egy külön bejáratúé pedig 150 euró. A háromszobásak sem sokkal drágábbak, 150–170 eurót kérnek értük, mivel ezeknek télen nagyobb a fűtési költségük. Az egyetemi év kezdete előtti lakásbérlési láz előszele már érződik, aminek hatására egyre kevesebb a kétszobás lakás, ám az árak egyelőre nem emelkedtek, s Baciu Irén szerint szeptemberben sem fognak.
Marosvásárhely kilóg a sorból, ugyanis az elmúlt évben az albérletek ára stagnált, vagy minimális mértékben csökkent, mondta Tóth Júlia, a Nomex ingatlanügynökség igazgatója. Véleménye szerint ennek az oka az, hogy a kereslet még mindig lényegesen nagyobb, mint a kínálat. Marosvásárhelyen egy garzont átlagban 130–150 euróért, egy kétszobás lakást 200 euróért, egy háromszobásat pedig 250–400 euróért lehet kibérelni. Az árak természetesen itt is eltérőek a lakás felszereltségének, illetve annak függvényében, hogy melyik negyedben található az ingatlan. Tóth Júlia meg van győződve róla, hogy szeptemberben sem lesznek drágábbak az albérletek. „Ezek becsületes árak” – nyilatkozta a Nomex vezetője.
Az imobiliare.ro szakportál adatai szerint az albérletek olcsóbbak lettek más egyetemi városokban is. Temesváron tavasz óta a garzonok bérleti díja 5,5 százalékkal, a kétszobás lakásoké 8,8 százalékkal, a háromszobásoké pedig 6,5 százalékkal csökkent. Az egyetemi campus közelében havi 120 euróért lehet bérelni egy garzont, 250 euróért egy kétszobás lakást, egy háromszobásért pedig 300 eurót kell fizetni. Bukarestben a március 10. és augusztus 10. közötti időszakban a garzonok bérleti díja 7 százalékkal, a két- és háromszobás lakásoké pedig 10 százalékkal esett vissza. „Az elkövetkező hetekben az árak enyhe emelkedésére számíthatunk, mivel az egyetemi hallgatók egyre aktívabbak lesznek az ingatlanpiacon. Megtörténhet azonban, hogy a spekulánsok ez alkalommal nem fogják megtalálni a számításaikat” – véli Adrian Erimescu, a portál vezérigazgatója.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.