2010. május 28., 11:392010. május 28., 11:39
„A kormány tagjai megbeszélést folytattak a Regionális Fejlesztési és Lakásügyi Minisztérium által előkészített, az ingatlantranzakciók lebonyolítását az energetikai bizonylat meglétéhez kötő sürgősségi rendeletről, s úgy döntöttek, hogy elhalasztják azt” – áll a kormány által kiadott sajtóközleményben.
Az ingatlanok energetikai hatékonyságát minősítő dokumentum beszerzésének kötelezővé tételéről a 2005-ben elfogadott 372-es törvény rendelkezik.
A rendelkezés ez év január 1-jén kellett volna, hogy életbe lépjen, ám a kormány három hónappal elhalasztotta az alkalmazását, utóbb pedig június 15-ére tolta ki a határidőt. A múlt heti kormányülésen nem született döntés a törvény hatálybalépésének időpontját illetően.
Korábban két szakmai szervezet, a Közjegyzők Országos Egyesülete és az Ingatlanügynökségek Országos Egyesülete is kritizálta a törvényt és a szabályozás bevezetésének elhalasztását javasolta. Utóbbiak arra hivatkoztak, hogy ha az adásvételeket az energetikai bizonylat meglétéhez kötik, akkor ez még inkább vissza fogja vetni a tranzakciók számát. Előbbiek azzal érveltek a rendelkezés elhalasztása mellett, hogy a dokumentumok elkészítésére hivatott energetikai auditorok kevesen vannak, nem fognak tudni megbirkózni az ugrásszerűen megnövekedett igényekkel.
Decemberben még csak 576 energetikai auditor volt, időközben azonban, a kormány közlése szerint 767-re nőtt a számuk. A 372-es törvény értelmében az energetikai bizonylattal nem rendelkező lakásokat nemcsak eladni, hanem bérbe adni sem lehet majd.
Az energetikai átvilágítás során az auditorok azt vizsgálják, hogy menynyi energiaráfordítás szükséges az illető lakás fűtésének, világításának és meleg vízzel való ellátásának biztosításához. Az energiamennyiség függvényében az ingatlanokat hét kategóriába sorolják, A-tól G-ig. Egy A kategóriás lakás évi energiafelhasználása 125 kWh/négyzetméter, míg egy G kategóriásé 820 kWh/négyzetméter. Az energetikai átvilágítás négyzetméterenként 1–4 euróba kerül, a bizonylat pedig tíz évig lesz érvényes.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.