Fotó: A szerző felvétele
Az elmúlt években 159 lakrészt osztottak ki fiatal házasoknak. A gond az, hogy a városban tízszer több igénylő van, mint rendelkezésre álló lakrész. A városházához több száz család nyújtott be lakásigénylést. Tankó Vilmos, a városháza szociális irodájának vezetője szerint a lakáskiutalást szigorú feltételekhez szabják, az iskolai végzettség és a gyerekek száma is számít. Tankó szerint a leadott doszsziék előzetes átvizsgálása után kiderült, hogy a több mint 300 igénylő család közül csak 100-nak van reális esélye arra, hogy lakást kapjon az önkormányzattól, de azokat is szigorúan meg kell válogatni. Szociális lakásokká alakítanak át két rossz állapotban lévő tömbházat is. Az önkormányzat 700 ezer lejt nyert a Közmunkaügyi és Építkezési Minisztériumtól két ötemeletes Mikes Kelemen utcai egykori munkásszállás felújítására. A jelenleg üresen álló több mint 100 alacsony komfortszintű garzont átalakítják, s így 70 rászoruló család számára alakítanak ki egy- és kétszobás szociális lakásokat.
Példaértékű beruházás
Szakemberek is példaértékűnek tartják azt a házsort, amit az Eurohouse nevű cég építtet a városban. Az építkezés már harmadik éve zajlik, a befektető alakította ki az utcát, a járdákat és a teljes infrastruktúrát. Megoldották a csatornázást, lefektették a gáz-, a víz- és a villanyvezetéket, bevezették a telefont, a kábeltévét és az internetet. Lőrincz Levente építészmérnök elmondta, a hagyományos építkezési módszert elegyítik az új technológiákkal. A Beke György névre keresztelt utcában 15 egyedülálló és hat ikerházat építenek, betonalappal, kerámiafalazóval, kívülről hőszigetelik, és nemes vakolattal vonják be, fafödémre rakják a cserepeket. Az egyedülálló házakban 170 négyzetméter a lakófelület és 600 négyzetméter a telek, különálló kapu és bejárat van az udvarra. A duplexeknél 140 négyzetméter lakófelülethez 300 négyzetméter telek jár, nincs különálló bejárat, a garázs az utcáról nyílik, és onnan vagy a házból jutnak ki az udvarra. Az egyedülálló házak már mind gazdára találtak, és két ikerházat is eladtak. „Az időtálló, maradandó építkezés hívei vagyunk”, mondta Lőrincz Levente. A házak ára attól függően változik, hogy mikor szerződte le azokat a megrendelő. Aki korábban lépett, kevesebbet fizet, mert időközben drágultak az építőanyagok. Nagy átlagban 100 és 150 ezer eurót kell kifizetni egy kulcsrakész házért. A pénzt az építkezés előrehaladtával részletekben kérik. A terven nem lehet változtatni, a homlokzat és az épület színe is szabályozott: az egyedülálló házakat a pasztellsárga két árnyalatára, az ikerházakat világoszöldre festik. A belső rész kialakítására szerződésben határoztak meg egy keretösszeget, azt a tulajdonos saját elképzelése szerint használhatta fel: beoszthatta a teljes munkálatra, vagy elkölthette az egészet például parkettára, és a többit zsebből fizette. Lőrincz Levente elmondta, jövő ilyenkorig tető alá hozzák azokat a házakat is, amelyeket addig nem tudnak eladni, és ha még lesz kereslet, folytatják a lakóparképítést.
Jó, ha van szabályozás
A Plusad cég egy 16 házból álló kisebb lakóparkot épített fel a városban. Az egyenként négyáras területekre tetőteres vagy egyszintes házat húztak fel. A kulcsrakészen álló ingatlan 95 000-110 000 euróba került. Szabó Róbert, a cég egyik vezetője elmondta, volt, aki kulcsrakészen kérte, de olyan is, akinek csak pirosba kellett felhúzni. A tizenhatból eddig öt házat adtak át, de a többinek is van már gazdája. A cég évek óta tervezi egy száz családnak otthont biztosító lakópark építését. Erre az önkormányzat ígért egy négyhektáros területet a város Csíkszereda felőli kijáratánál, de az engedélyek még váratnak magukra. Szabó Tibor cégvezető elmondta, elsősorban az Argisol nevű építkezési technológiára alapoznak, amit Németországban már 25 éve alkalmaznak, és melynek a Plusad a kizárólagos forgalmazója a térségben. A legószerű, falelemes építkezésnek számos előnye van a hagyományos, téglaépítkezéssel szemben, s bár a költségek ugyanakkorák, ez a módszer gyorsabb, kevesebb munkásra van szükség, a hatékony hang- és hőszigetelés 60 százalékos megtakarítást jelent a fűtésnél. Szabó Tibor szerint ez a megspórolt összeg elég a lakásvásárlásra felvett hitel havi törlesztésére. Az anyagra 50, az épületre 100 év garanciát vállalnak. A lakópark terve elkészült, ponyvával fedhető teniszpályát, kosár- és focipályát képzeltek el, de lenne görkorcsolyapálya, park, játszótér és szökőkút. Ezek mögé épülhetne hat, egyenként tíz lakrészes társasház, távirányítós bejárattal, fedett parkolóval és egy belső térrel, amit a lakók közösen rendezhetnek be. A telek hátsó felébe 40 amerikai stílusú sorházat képzelnek el, autófeljáróval és hátul egy kis kerttel.
Mild Zoltán, a Kovászna megyei építkezési felügyelőség vezetője lapunknak elmondta, városrendezési szempontból lakóparkok építése az előnyös, hiszen kialakítják az utcát, víz- és csatornahálózatot, megfelelő infrastruktúrát, van elképzelés, rendezési terv. Nem kell feltétlenül minden lakásnak egyformának lennie, de jó, ha egy zónában van szabályozás, hogy az új épületek illeszkedjenek a település rendezési tervébe.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.