Sokba kerül a tömörfa bútor

•  Fotó: Promobil

Fotó: Promobil

Mintegy 9000 lejes kiadással számolhatnak azok, akik egy kétszobás lakást szeretnének bebútorozni. A nagyon igényes vásárlóknak jóval mélyebben kell a zsebükbe nyúlniuk, az árak felső határa ugyanis a csillagos ég.

Pengő Zoltán

2009. január 08., 23:232009. január 08., 23:23

Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat adatai szerint 2005-ben a Romániában gyártott bútor volt a legolcsóbb az egész kontinensen, a litván, lett, makedón és bolgár termékekkel egyetemben. Az említett évben az európai szinten legdrágábbnak számító olasz és angol bútorok 150 százalékkal kerültek többe, mint az idehaza gyártottak. Időközben a helyzet lényegesen megváltozott, három év leforgása alatt a hazai bútorok mintegy 60 százalékkal drágultak. A legnagyobb arányú drágulás tavaly következett be, 2008 őszén 25 százalékkal kerültek többe a Romániában gyártott bútorok, mint egy évvel korábban. A gyártók a termelési költségek jelentős emelkedésével, valamint a valutaárfolyam kedvezőtlen alakulásával magyarázzák a drágulást. Mindezek mellett az ingatlanszektor robbanásszerű fejlődése is minden bizonnyal közrejátszott, a kereslet meredek emelkedése is felfelé srófolta az árakat.

Elemes bútor faforgácslemezből

Az átlagos romániai vásárló alapvetően anyagi megfontolások szerint választ bútort, vélik a szakemberek. „A divatirányzatok követése feltételez egy bizonyos jövedelemszintet” – véli Flavio Frola, az aradi székhelyű Imar bútorgyár vezérigazgatója és formatervezője. Európában a minimalista dizájnú, gyakran futurisztikus stílusú bútorok hódítanak. A domináns színek a fehér és a fekete, és egyre szélesebb körben alkalmaznak szenzoros ajtókat, jobbára csak esztétikai célokat szolgáló, beépített világítótesteket.

Hazai viszonylatban a közepes árkategóriában jelenleg az egyszerű, letisztult vonalvezetésű, színes, elemes bútorok a legnépszerűbbek. Egyre növekszik az igény a személyre szabott, az egyéni igényeknek megfelelően méretezett, kialakított termékek iránt. Az alapanyagok tekintetében toronymagasan vezet a faforgács lemez (PAL) és a farost lemez (MDF). A PAL és az MDF népszerűségének magyarázata, hogy ezek lényegesen olcsóbbak, mint a tömörfa. A vásárlók többsége annak ellenére is a faforgácslemez- és farostlemez-bútorok mellett teszi le a garast, hogy ezek kevésbé tartósak, mint a tömörfából, elsősorban a kemény fából készültek.

Minőség 9000 lejért

A kézdivásárhelyi Promobil Kft. körülbelül 9000 lejért bútoroz be egy átlagos méretű, két szobából, konyhából, előszobából és fürdőszobából álló lakást, közölte Szász László igazgató. Ebben az árban benne van a bútorok megtervezése, valamint házhoz szállítása is. A Promobil furnéros faforgács lemezből készült termékeit egyszerű, de tetszetős, modern dizájn jellemzi, melyekhez minőségi, import vasazatot és kiegészítőket használnak.

Valamivel több kiadásra kell számítania annak, aki a câmpinai Lemet bútorgyár termékeivel szeretné berendezni lakását. Az ország legnagyobb üzletláncával rendelkező cég 4000–5000 lejért ad egy teljes konyhabútort. A Lem’s boltokban 3000 lej körül van egy nappali, illetve egy hálószobabútor, melyek modulárisak, a vásárlók több tucat elemből állíthatják össze a nekik megfelelő konfigurációt. A Lemet- termékek kivétel nélkül faforgács lemezből készülnek.

Aki a természetes alapanyagokat részesíti előnyben, annak érdemes betérnie a magyarországi Kikol Kft. nagyváradi bemutatóboltjába, vagy ellátogatnia a cég internetes áruházába. A Kikol-bútorok alapanyaga az északi vidékeken tenyésző borovi fenyő. A magyar vállalkozás termékeivel mintegy 3500 lejből lehet bebútorozni egy hálószobát, egy nappalit pedig hozzávetőleg 3000 lejből, míg az előszobára 500–1000 lejt kell költeni (egy kétajtós szekrény 859–1193 lej, egy kétajtós tálalószekrény 1033–512 lej, egy ágyneműtartós francia ágy 733–1188 lej). A Kikol kínálatából hiányoznak a fürdőszoba-, illetve a konyhabútorok.

IKEA: olcsó, de messze van

Az Elvila a legnagyobb hazai bútorgyártók egyike, amelynek termékei megtalálhatók minden erdélyi nagyvárosban. A kisigényűek megússzák 4800 lejből, ha otthonukat Elvila-bútorokkal rendezik be. Ezen öszszegben a konyha-, nappali- és hálószobabútor van benne. A magasabb igényeket támasztó klienseknek körülbelül 9200 lejt kell otthagyniuk a pénztárnál (konyha – 2095 lej, nappali – 4714 lej, háló – 2469 lej), míg azok, akiknek vastag a pénztárcájuk akár 33 ezer lej értékben vásárolhatnak egy kétszobás lakásra való bútort az Elvila bemutatóboltokban.

Nem a kispénzűeknek valók a Staer bútorszalonok sem. A galaci székhelyű bútorgyár termékeivel legkevesebb 9400 lejbe kerül egy kétszobás lakás berendezése (konyha – 3004 lej, nappali – 3607 lej, háló – 2779 lej), de aki több és jobb bútort szeretne, annak 17 ezer lej körüli költségvetéssel kell rendelkeznie. A legjobb Staer-termékek felhasználásával majd 25 ezer lejbe kerül egy lakás bebútorozása.

A tetszetős és viszonylag olcsó termékei miatt közismert IKEA-nak jelenleg egyetlen áruháza van Romániában, Bukarestben. Az elkövetkező években a svéd cég több erdélyi áruház megnyitását tervezi, így az IKEA bútorok elérhetőek lesznek a magyarlakta vidékeken is. Egy 65 négyzetméteres lakás bebútorozása a svéd áruházláncból legkevesebb 3900 lejbe kerül, közepes árkategóriás termékek felhasználása esetén 7226 lejbe (háló – 1990 lej, nappali – 1449 lej, konyha – 2569 lej, fürdőszoba – 1218 lej, előszoba – 437 lej), míg, ha a vevő kizárólag felsőkategóriás bútorokat választ, körülbelül 23 ezer lej lesz a számla.

Luxus a tanácsadás

A keményfa-bútorok általában nagyságrendekkel drágábbak, mint a farost lemezből vagy faforgács lemezből készült hasonló termékek. Egy székelyföldi bútorgyártó cég 1200 euróért, mintegy 4800 lejért kínál egy kétajtós ruhásszekrényt, egy négyajtós TV-szekrény ára pedig 1400 euró (5600 lej). Ugyanazon cég 3200 euróért (12 800 lej) veszteget egy négyajtós vitrines szekrényt, ami egymagában drágább, mint egy teljes lakás berendezése PAL-bútorral.
Erdély-szerte egyre több a lakberendezési tanácsadással is foglalkozó vállalkozás, ugyanakkor ezek ügyfelei között csak elenyésző számban akadnak magánszemélyek. Az, hogy az átlagember nemigen fordul lakberendezési szakemberhez, érthető, hiszen a szolgáltatás kiteheti a bútor árának akár 50 százalékát is.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók