2010. január 08., 10:542010. január 08., 10:54
A cement iránti kereslet az öt évvel ezelőtti szintre csökkent, miközben a termelők 2008-ban még azt tervezték, hogy növelni fogják gyártási kapacitásukat” – nyilatkozta Ion Crângaşu, a Cementgyártók Országos Szövetségének elnöke.
A válság hatására nagyban megváltozott a vevőkör összetétele is. 2008-ban az eladott cement 70 százalékát nagyberuházásoknál használták fel, tavaly azonban ezek részaránya 30 százalékra csökkent.
Tavaly a magánszemélyek több cementet vásároltak, mint a cégek, az építőanyag tetemes részét felújításoknál használták fel. „Nem hiszem, hogy 2010-ben lényeges változás következik be az üzletmenetben. A 2011-es kilátásokat illetően kissé már optimistább vagyok” – mondta Anastas Dimovski, a Holcim betonrészlegének igazgatója.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.