Fotó: Biró István
2010. november 05., 10:522010. november 05., 10:52
Időzített bombának nevezte az euró, valamint a svájci frank alapú hiteleket nemrég Mişu Negruţiu, az ING romániai fiókjának vezetője. Véleménye szerint az árfolyamingadozás nagy veszélyt jelent az ügyfelek számára, s a lej jelentős értékvesztése esetén sokan nem fogják tudni fizetni a felduzzadt részleteket. Negruţiu „egzotikus és mérgező termék”-nek nevezte a valuta alapú hiteleket egy olyan országban, ahol az emberek lejben kapják a fizetésüket.
A számok igazolni látszanak a bankár véleményét, ugyanis a törlesztési elmaradások a valuta alapú hitelek esetében sokkal gyorsabban nőnek, mint a lej alapúaknál. Előbbi kategória esetén a késve fizető adósok aránya jelenleg csak 3,5 százalék, utóbbinál pedig ennek pont a duplája, azonban hosszú távon megváltozhatnak az arányok. Augusztus végén a lej alapú hitelek késve fizetett részletei 2,5 milliárd lejt tettek ki, ami 82 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban. A valuta alapú hitelek esetében az elmaradás 1,7 milliárd lej volt, ami 143 százalékos növekedést jelent a 12 hónappal korábbi szinthez képest.
A jelenleg futó ingatlanhitelek 95 százalékát valutában vették fel a kliensek. Ennek oka az, hogy a valutában nyújtott kölcsönök kamata lényegesen alacsonyabb, 6 és 7 százalék között ingadozik, míg a lej alapú hitelek után általában 11 százalékot meghaladó kamatot számolnak fel a bankok. Ahhoz, hogy hosszú távon a lejben felvett kölcsön legyen kifizetődőbb, az euró árfolyama évente folyamatosan legalább 5 százalékkal kellene hogy nőjön, állítják a szakemberek.
Egy 50 ezer eurós, harmincéves kifutási idejű hitel esetén, 6,3 százalékos kamat mellett a havi törlesztőrészlet 337 euró, ami 4,3 lejes árfolyamon 1441 lejnek felel meg. Ha az ügyfél ugyanolyan összegű és kifutási idejű kölcsönt vesz fel lejben, akkor havonta 1856 lejt kell visszafizetnie a banknak. Ahhoz, hogy a két részlet értéke megegyező legyen, az euró árfolyama mintegy 30 százalékkal kellene hogy nőjön, 5,5 lejre.
„Az euró alapú jelzáloghitelek veszélyesek, de mi nem az? Románia esetén több szempontot kell figyelembe venni. Először is a pénzrendszer duális, sok árat is az euró függvényében számolnak, s ugyanakkor jelentős a magánszemélyek által végzett átutalások összege, sokan euróban kapják a fizetésüket” – nyilatkozta a Ziarul Financiar gazdasági napilapnak Diósi László, az OTP Bank romániai vezérigazgatója. Véleménye szerint Magyarországon az ügyfelek sokkal inkább megsínylik az árfolyam-ingadozásokat, mint Romániában, mivel ott a lakosság elsöprő többségének csak forint jövedelme van. A probléma meg fog szűnni abban a pillanatban, amikor Romániában bevezetik az eurót. Az eredeti célkitűzések szerint erre 2015-ben kellene sor hogy kerüljön, de könnyen megtörténhet, hogy a gazdasági helyzet miatt el kell halasztani. Nemrég maga Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank első embere jelentette ki, hogy újra kell tárgyalni az euró romániai bevezetésének időpontját.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.