Fotó: Gozner Gertrud
Az álhírt egy kolozsvári napilap röppentette fel, a szászfenesi lakások nehezen eladható voltával indokolva az állítólagos hitelstopot. Az információ forrásaként az újság Sanda Moldovant, az Ingatlanügynökségek Országos Szövetsége kolozsvári szervezetének elnöknőjét nevezte meg. „Sosem nyilatkoztam ilyet, nincs tudomásom semmilyen, a szászfenesi ingatlanokra vonatkozó hiteleket felfüggesztő körlevélről” – mondja Sanda Moldovan. A hitelstop létét több bank, így a CEC Bank és a Transilvania Bank vezetői is cáfolták. A Román Kereskedelmi Banknál semmiféle hitelkorlátozás nincs, nyilatkozta az ingatlanosztály illetékese, kölcsönnyújtást szigorító szabályok az ősz folyamán fognak csak életbe lépni, ám ezek általános érvényűek lesznek, nem településfüggők. Ugyanakkor, amint azt több bankszakértő megerősítette, az utóbbi időben a hitelintézetek körültekintőbben járnak el az ingatlanfejlesztés vagy ingatlanvásárlás céljára igényelt kölcsönök megítélésekor, ugyanis vészesen növekszik a nem fizető adósok száma.
Fellendülés szeptembertől
Sanda Moldovan, aki a Fortuna ingatlanközvetítő ügynökség igazgatónője is, hozzáteszi, a lakáseladások számának visszaesése nem korlátozódik Szászfenesre. Évről évre ismétlődő jelenségről van szó, július–augusztus folyamán teljesen megszokott, hogy csökkenjen az ingatlantranzakciók száma. Idén ez a visszaesés az elmúlt évekhez viszonyítva sokkal erőteljesebben jelentkezett az infláció növekedésének, valamint annak következtében, hogy a bankok nehezebben adnak hiteleket. „Az ingatlanfejlesztők reményei szerint szeptemberben fog ismét fellendülni a piac” – nyilatkozta Sanda Moldovan. Az elnöknő véleménye szerint a Szászfenessel kapcsolatos rémhírt azon híradások is táplálhatták, melyek az újdonsült lakástulajdonosoknak az ingatlanok minőségével kapcsolatos kifogásaikról számoltak be. Az, hogy egyes szászfenesi lakások minősége kívánnivalót hagy maga után, nem meglepő, figyelembe véve az árukat, véli Sanda Moldovan. „Szászfenesen már annyi pénzért is lehet venni egy háromszobás lakást, amennyibe Kolozsváron egy jobb garzon kerül. Ilyen körülmények között persze megtörténik, hogy hullámos a fal vagy a padló, nem lehet becsukni az ajtót. Csupán az alacsonyabb telekárak nem indokolják a hatalmas árkülönbséget” – mondja a Fortuna igazgatónője.
Szenvedélyes hangnem
A szászfenesi vaklármával kapcsolatban olyan vélekedések is vannak, hogy nem egy hétköznapi sajtóbakiról van szó, hanem tudatos akcióról, a nagy volumenű szászfenesi építkezések ugyanis sértik a Kolozsváron beruházó ingatlanfejlesztők érdekeit. „Nekem és más ingatlanfejlesztőknek is az volt az érzésünk, hogy egyes lapok szenvedélyes hangnemben írtak a szászfenesi beruházásokról, egyoldalúan hangsúlyozva a hibákat, teljesen elhallgatva az előnyöket: a kedvező elhelyezkedést, a csendes környezetet, az alacsony árakat, a bevásárlóközpontok közelségét. Természetesen vannak zsúfolt lakóövezetek és gyenge minőségű lakások Szászfenesen, éppúgy, ahogy vannak Kolozsváron is” – nyilatkozta Marius Todoran, a Cartesian Invest ingatlanfejlesztő cég vezérigazgatója. A Cartesian Invest Suncity néven épít ingatlanegyüttest a kincses várossal határos községben, mely 171 lakást, egy kereskedelmi és szolgáltatóközpontot, valamint egy szállót foglal magában. A lakások négyzetméterenkénti ára 730 és 770 euró között változik. Marius Todoran elmondása szerint a Suncity lakásainak a kolozsvári ingatlanokhoz viszonyított olcsósága kizárólag annak a következménye, hogy Szászfenesen sokkal olcsóbbak a telkek, minőségi különbségek nincsenek. A vezérigazgató azt állítja, a hitelstopra vonatkozó valótlan sajtóhírek nem zavarták meg a cég üzletmenetét, a lakásoknak 35 százaléka már vevőre talált. A községben tevékenykednek olyan ingatlanfejlesztő cégek, melyek számára a minőség nem elsődleges szempont, ám az 500 eurós négyzetméterenkénti ár el kellene hogy gondolkoztassa a vásárlókat, mondja Todoran.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.