Nehezen kerül vevő a kalapács alá került lakásokra és házakra

Leginkább fiatal családok és spekulánsok csapnak le a bankok nem fizető adósainak árverésre bocsátott lakásaira.

Pengő Zoltán

2009. szeptember 04., 10:312009. szeptember 04., 10:31

Egyre nagyobb számban próbálják meg elárverezni a bankok a nemfizető adósok jelzáloggal terhelt ingatlanjait. Országos szinten több száz telket, házat és lakást bocsátottak árverésre az elmúlt hetekben, igen kedvező, a piaciaknál 20-40 százalékkal alacsonyabb kikiáltási árakon. Ennek ellenére az árverések csak ritkán járnak eredménnyel, a kalapács alá kerülő ingatlanoknak meglepően kis hányada talál csak gazdára.

A bankok nagyrészt önmagukat okolhatják a helyzetért, ugyanis nem hirdetik meg megfelelő módon az árveréseket. Leggyakrabban az érdeklődők a bíróságok hirdetőtábláiról értesülhetnek egy árverésről, a pénzintézetek általában nem veszik a fáradságot, hogy a sajtóban is hirdessenek. Jelenleg csupán a Raiffeisen, a Leumi és a BCR teszi közzé a honlapján az elárverezendő ingatlanok listáját. Más országokban eltérő a gyakorlat, az Egyesült Államokban például valamennyi bank egy internetes oldalon (www.auction.com) hirdeti meg az ingatlan-árveréseket.

Ódzkodnak az árveréstől

„A jelzálog érvényesítésére akkor kerül sor, ha az adós három egymást követő hónapban nem törlesztette a hitel esedékes részletét” – nyilatkozta Ilie Dinu, a Raiffeisen Bank végrehajtója. A bank köteles írásban értesíteni az adóst, hogy megindult a végrehajtás, s a tartozás az értesítés átvételétől számított 15 napon belül törleszthető. Ha ez nem történik meg, akkor sor kerül a nyilvános árverésre, annak meghirdetésétől számított 30–60 napon belül.

„A leggyakrabban spekulánsok a vásárlók, vagy fiatal párok, melyek olcsóbban szeretnének lakáshoz jutni. Sokan ódzkodnak az árverésen történő lakásvásárlástól, mivel a volt tulajdonosok gyakran nem akarják elhagyni a lakást, sőt előfordul, hogy zaklatják a vásárlókat” – nyilatkozta egy névtelenségét megőrző hírforrás a Ziarul Financiar gazdasági napilapnak. Ha az első árverésen nem kelt el az ingatlan, akkor a második alkalommal 25 százalékkal alacsonyabb kikiáltási árat állapítanak meg.

Nincs pénz a piacon

Előfordul, hogy az alacsony ár ellenére egy ingatlan a sokadik alkalommal sem kel el. Erre jó példa a szászfenesi Irish Residence. A 32 házból álló lakóparkot a Sky Vision nevű ingatlanfejlesztő építtette, mely időközben csődbe ment. Az épületegyüttest eddig 14 alkalommal próbálták meg elárverezni, egyben és házanként is, sikertelenül. „Meg fogunk próbálni ismét az értékesítésével, házanként. Nincs pénz a piacon, azok pedig, akiknek van, nem szívesen kockáztatnak” – mondta Marius Stolnean törvényszéki végrehajtó.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók