Négy székelyudvarhelynyi beltelket birtokol az öt legnagyobb telektulajdonos

A második legnagyobb romániai telektulajdonos a magyar tulajdonban levő TriGranit, melynek Bukarest mellett Kolozsváron, Brassóban és Konstancán vannak érdekeltségei.

2010. október 15., 10:062010. október 15., 10:06

Az öt legnagyobb hazai telektulajdonos között három magánszemély (Gigi Becali, Ion Ţiriac, Gabriel Popoviciu) és két cég (TriGranit, Cefin) van. Ezen öt tulajdonos 1521 hektárnyi beépíthető területet birtokol, ami körülbelül négyszer akkora, mint Székelyudvarhely épületekkel fedett belterületrésze. A telkek legnagyobb részét a gazdasági válság kitörése előtt vásárolták ingatlanfejlesztés vagy későbbi értékesítés céljából. A krízis áthúzta a számításaikat, a szóban forgó telkekből nem épületek nőttek ki az elmúlt két évben, hanem dudva. Mivel az eladások drámai mértékben visszaestek, a legnagyobb beltelek-tulajdonosnak számító Gigi Becali úgy döntött, inkább saját projekteket valósít meg ahelyett, hogy a területek értékesítésével próbálkozna. A nem mindig szalonképes megnyilvánulásairól elhíresült mágnás jelenleg hat tömbházat építtet, melyek teljes beépített területe megközelíti a 85 ezer négyzetmétert. A beruházás becsült értéke 80 millió euró. Gigi Becali a gazdasági válság kitörése előtt tetemes vagyonra, vagyonbevallása szerint nem kevesebb mint 100 millió euróra tett szert ingatlanok adásvételeiből. A juhászból lett üzletembernek jelenleg 448 hektárja van Bukarestben, illetve annak peremtelepülésein.

Figyelik a piacot

A lista második helyén a magyar tulajdonban levő TriGranit áll. Ez Pászkány Árpád kolozsvári vállalkozón keresztül kezdte meg romániai terjeszkedését, s jelenleg 382 hektár földterülete van Bukarestben, Kolozsváron, Brassóban és Konstancán. A cég, melynek többségi tulajdonosa Csányi Sándor, a leggazdagabb magyar állampolgár, a kivárás taktikáját választotta. „Jelenleg figyeljük a piacot és finanszírozási lehetőségeket keresünk. Legkorábban valószínűleg a Brassóba tervezett beruházásunkat fogjuk elkezdeni. Véleményem szerint a piac két éven belül magához tér. A portfóliónk érintetlen, semmit sen adtunk el a válság kitörése óta, mivel a forrásaink lehetővé teszik, hogy kivárjuk a recesszió végét” – nyilatkozta Török Árpád, a TriGranit Development egyik vezetője.

Az olasz tulajdonban levő Cefin-nek összesen 250 hektárnyi beltelke van az ország több nagyvárosában szétszórva. A Cefin ingatlanvagyonának értékét 2008-ban 200 millió euróra becsülték. A vállalkozás képviselőinek elmondása szerint a válság elvonultával hozzákezdenek majd az elhalasztott beruházások megvalósításához, melyek értékét 2 milliárd euróra becsülik.

Gigászi terv

A negyedik helyen szintén egy magánszemély, Gabriel Popoviciu áll, 221 hektárral, melyek egy tagban, Bukarest határában terülnek el. Itt Popoviciu egy 1,8 milliárd eurós beruházást szeretne tető alá hozni. Ennek keretében 120 ezer négyzetméter irodahelyiség, egy 170 ezer négyzetméteres bevásárlóközpont és 3000 magánház, társasház és villa építését tervezik. A munkálatok 2006-ban kezdődtek el, s a teljes komplexumot az eredeti elképzelések szerint 2015-ben kellene átadni, ám a válság miatt ez a határidő ki fog tolódni.  „Várakozni inkább megéri, mint kockáztatni, s a bankok tisztelik a megfontolt, hozzáértő ügyvezetéssel dolgozó ingatlanfejlesztőket” – indokolta meg Popoviciu a munkálatoknak a krízis idejére történő felfügesztését.

Ion Ţiriac 220 hektárnyi telket vásárolt össze a fővárosban és annak közvetlen környékén a 2000-es évek elején. A sportolóból lett üzletember anyagi helyzete lehetővé tette, hogy jegelje valamennyi ingatlanfejlesztési projektjét anélkül, hogy értékesítenie kellene telkeinek egy részét. A Ţiriac Imobiliare ingatlanfejlesztő vállalat az elmúlt hónapban bejelentette, hogy rövidesen két jelentős beruházásba kezd. Ezek egyike egy 20 millió eurós befektetés, melynek eredménye egy luxuskategóriájú lakópark lesz.

Nem esnek kétségbe a befektetők

„Az ilyen kaliberű befektetők nincsenek kétségbeesve a jelenlegi piaci viszonyok miatt. Nem adnak el telkeket, mert nem létezik az árban a várakozásaiknak megfelelő fizetőképes kereslet. Ki fogják várni a recesszió végét. Azt nem hiszem, hogy a közeljövőben bárki is nagy volumenű befektetésbe vágna bele” – nyilatkozta Cristian Ustinescu, a DTZ Echinox ingatlan-tanácsadó cég befektetési részlegének vezetője.
A Colliers ingatlan-tanácsadó cég szakemberei szerint egyelőre nem várható, hogy felélénküljön a forgalom a telekpiacon. Jelenleg az adás-vételek száma csekély, az árak pedig 20–30 százalékkal kisebbek, mint tavaly, a 2005–2006-os szinten mozognak.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók