2010. február 26., 10:422010. február 26., 10:42
A 2006 és 2009 közötti időszakban 202 beruházást harangoztak be az ingatlanfejlesztők. Ha valamennyi terv megvalósult volna, akkor röpke négy év leforgása alatt nem kevesebb mint 122 ezer lakásnak kellett volna megépülnie Bukarestben.
A valóságban a beígért ingatlanoknak kevesebb mint egytizede épült fel, 2006 eleje óta a tavalyi év végéig mindössze 10 633 lakást adtak át a fővárosban. A legnagyobb mértékben tavaly bővült a bukaresti ingatlanállomány, mikor is 8200 lakás építése fejeződött be. Szakértők szerint idén 4700 lakás átadásával lehet számolni, ami 57 százalékkal kevesebb, mint a tavalyi teljesítmény. „2009-ben szertefoszlottak az ingatlanpiaci befektetőknek a nyereséggel kapcsolatos álmaik. A piac zuhanása olyan mértékű volt, hogy a legpesszimistább előrejelzéseken is túltett.
A 2010-re vonatkozó prognózisok optimistábbak, bár a kedvező folyamatok valószínűleg csak az év második felében kezdődnek majd el. Mivel egyelőre nagyszámú, az elmúlt időszakban épült lakás vár vevőre, az érdeklődés pedig visszafogott, az árak alacsonyabbak lesznek, mint tavaly. Az év vége felé, a központi fekvésű, a középosztály tagjainak szánt lakások átlagos négyzetméterenkénti ára 1200 és 1500 euró között lesz. Az alacsonyabb kategóriás, olcsóbb ingatlanok ára ellenben nincs már hová csökkenjen” – nyilatkozta Mihaela Pană, a DTZ Echinox tanácsadó cég ingatlanosztályának vezetője.
Tavaly egy sor bukaresti projekt véglegesen dugába dőlt, azt követően, hogy a fejlesztő csődbe ment. A legnagyobb az EFG Crevedia Development bukása volt. Az angol tulajdonban levő ingatlanfejlesztő egy roppant ambiciózus, 1,9 milliárd eurós befektetést szeretett volna megvalósítani. Ennek gyümölcse az EFG Crevedia lakópark lett volna, amelynek keretében 6500 lakást építettek volna fel Bukarest határában, nagyobb részüket tömbházakban, a kisebb hányadukat pedig villákban és társasházakban.
Az EFG Crevedia Development vezetősége tavaly novemberben jelentette be, hogy „mindenki 18 hónapos szabadságra kellene menjen”, rövidesen pedig megindult a felszámolási eljárás. A felszámolást végző Pricewaterhouse Cooper időközben már árverésre bocsátotta a cég 124 hektáros ingatlanját, melyre az ingatlanegyüttest kívánták felépíteni.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.