2009. szeptember 25., 09:202009. szeptember 25., 09:20
Elképesztő találékonyságról tettek tanúbizonyságot a héten Bukarestben megrendezett két ingatlanvásáron – tIMON és Országos Ingatlanvásár – az ingatlanfejlesztők, amikor arról volt szó, hogy ajándékokkal próbálják meg vásárlásra bírni a potenciális ügyfeleket. Az egyik Bukarest környéki lakópark tulajdonosa motorcsónakat ajánlott azoknak, akik 180 ezer euróért megvásárolnak egy 240 négyzetméteres villát az ingatlanegyüttesben. „Arra gondoltunk, hogy árengedmény helyett inkább egy-egy motorcsónakot ajánlunk a vevőknek, ugyanis azokat is a mi cégünk importálja. Egy ilyen vízi jármű ára 20 ezer euró” – nyilatkozta Szabó Jenő, az ingatlanfejlesztő vállalat értékesítési igazgatója.
Egyes cégek ajándék gépkocsival kecsegtették a potenciális klienseket. Az Országos Ingatlanvásáron az American Village tulajdonosai egy-egy Ford Fiestát kínáltak minden vásárlójuknak. Egy másik ingatlanprojekt keretében épített tömbházakban 49 ezer euróért lehetett megvásárolni egy kétszobás lakást, melyhez bónuszként egy Chevrolet Sparkot ad a fejlesztő.
Ezen ötlet egyébként nem teljesen eredeti, Chevrolet Spark ajándékozásával, az eladásokat fellendítendő, az év elején már egy kolozsvári ingatlanfejlesztő is próbálkozott. Nóvumnak minősül viszont azon ajánlat, hogy 5 százalék előleg befizetése ellenében a vásárló maximum egyhetes próbaidőre beköltözhet a lakásba. Ha a kliens nem találja megfelelőnek az ingatlant, akkor a próbaidő végeztével visszakapja az előleget. Egy, a Cişmigiu park közelében fekvő lakópark beruházója fitneszterem-belépőt, operaházi és színházi bérletet kínált a lakások mellé.
Az ingatlanpiacnak árukapcsolással való fellendítése nagyban dívik Nyugat-Európában és a tengerentúlon is. Egy dublini ingatlanfejlesztő egy Volvo C30-as gépkocsit ad minden eladott lakás mellé, egy philadelphiai cég pedig egy-egy Smart autót ajándékoz az ügyfeleknek. Az Egyesült Államokban, Írországban és Nagy-Britanniában a válság beköszönte óta az ingatlanszektorban is alkalmazzák az „egyet fizet, kettőt kap” módszert, vagyis egy lakás áráért két ingatlan kerül a vásárló tulajdonába. A tengerentúlon olyan cég is akad, amely kötelezi magát, hogy visszavásárolja a lakást, ha megadott időn belül a vevő úgy dönt, mégsem tart rá igényt, illetve, ha munkahelyi okokból más településre szeretne költözni.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.