2010. szeptember 03., 09:112010. szeptember 03., 09:11
A 2007–2008 közötti időszakban a jelzáloggal terhelt ingatlanok értéke kevéssel meghaladta a hitelek összegét, jelenleg azonban, a borúlátóbb szakértők becslései szerint legfeljebb 65 százalékát teszik ki. Ha az értékbecslők úgy találják, hogy a biztosíték kevesebbet ér mint a hitel, akkor a bank kérheti az ügyféltől, hogy további javakkal – gépkocsival, bankbetéttel, telekkel vagy egy másik lakással – kezeskedjen a felvett kölcsönért. Ha a kliensnek ez nem áll módjában vagy nem hajlandó rá, akkor a bank egyoldalúan megnövelheti a kamatot, esetleg a hitel azonnali törlesztését kérheti. Egy másik eshetőség, hogy a bank egy kezest kér az adóstól, aki adott esetben törleszti a hitelt annak haszonélvezője helyett.
A legszerencsésebb esetben, ha jól fizető ügyfélről van szó, a bank nem kér további biztosítékokat. „Általában, azon magánszemélyektől, akik ingatlanvásárlásra vettek fel jelzáloghitelt, nem kérünk plusz garanciákat, mivel számukra ez nagy nehézségeket okozna” – nyilatkozta Dan Pascariu, az Unicredit Ţiriac Bank igazgatótanácsának elnöke. Véleménye szerint ezen okból kifolyólag a Román Nemzeti Bank nem kellene nyomást gyakoroljon a hitelintézetekre az újraértékelés siettetése céljából.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.