Fotó: Krónika
A konyha már megújult, az előszoba falán a kissé már viharvert, évtizedesnél idősebb festés várja, hogy átadja helyét a frissnek, míg a nagyszobának raktárjelleget kölcsönöz az ágy mellett felhalmozott szalagparkett. A kisszobában aztán már hamisítatlan építőtelepi hangulat fogadja a belépőt, a helyiséget az erkélytől elválasztó fal már a múlté, a teraszon azonban még elvégzésre vár a padló szigetelése és a burkolat lerakása.
Lassúbb, de olcsóbb
A felfordulás immár négy hónapja mindennapos az N. családban, amióta az ezermester családfő hozzákezdett a várad-ősi lakótelepen található kétszobás lakás felújításához. A munka elhúzódása annak a következménye, hogy N.P. egyedül dolgozik, szabadidejében. Ha a lakásfelújítást fizetett szakemberekre bízták volna, akkor már rég véget értek volna a munkálatok. N.-ék azonban inkább vállalták a hosszadalmas kényelmetlenséget, mivel így jelentős összeget takarítanak meg. A felújítás során felhasznált anyagokra 15 000 lejt költöttek, a munkadíj pedig minimum 35–50 százalékkal növelte volna a költségeket (csupán a csempézés munkadíja több száz lejt tesz ki, ugyanis egy négyzetméter csempe-padlócsempe felragasztásáért 25–32 lejt kérnek el). N.-ék szomszédságában, egy hasonló méretű lakásban fizetett szakemberrel dolgoztattak a tulajdonosak, s a végelszámolásnál 20 000 lej jött ki. Aki szabadúszó szakik helyett céget szerződtet a lakásfelújítás elvégzésére, még mélyebben kell a zsebébe nyúljon, egy háromszobás tömbházlakás felújítása 10 000 euróba is belekerülhet.
Víz, áram, csempe
Ha valaki rászánja magát, hogy rendbe tegye lakását, ajánlatos tervszerűen, megfontoltan eljárnia, tanácsolja N.P. Először is el kell döntenie, akarja-e módosítani a meglévő falakat. Ha igen, akkor engedélyeztetni kell a munkálatot a városházán. Ennek elmulasztása nemcsak jelentős büntetés kiszabását vonhatja maga után, hanem komoly veszélyeket rejt magában, a támfalak megbontása ugyanis statikailag meggyengítheti az épületet. A tulajdonképpeni munkálatok az elektromos hálózat felújításával, a vízvezetékszereléssel és a központi fűtés modernizálásával kell, hogy kezdődjenek. Általában a villanyszerelési munkálatok elkerülhetetlenek, a 30-40 éves hálózatok ugyanis nemigen felelnek meg egy modern háztartás követelményeinek, sem kényelmi, sem biztonságtechnikai szempontból. „Egy régi hálózat már nem bírja a terhelést, ugyanakkor gyakran nincs elég konnektor. A konyhába négy aljzatot szereltem, köztük három duplát. Külön hálózatot kell szerelni a gőzelszívónak és a mosógépnek, s jó a biztosítéktáblát automatára cserélni”, magyarázza a tennivalókat N.P. Ha több szakember párhuzamosan dolgozik, akkor az egyeztetés gördülékenyebbé teszi a munkát. Ajánlatos idejében eldönteni, hol fognak futni a csövek, vezetékek, és milyen mélységben, hogy utólag ne kelljen leverni a már felrakott csempét, újrafesteni a falat. Ha a régi csempe-, glettréteget eltávolítják, a csövek, kábelek helyükre kerültek, következhet a glettelés, majd a csempézés, a festés és legvégül a padlócsempe, parketta lerakása. A sorrendet nem ajánlatos felcserélni, a padlólerakást követő festéstől csak a takarítanivaló lesz több.
Olcsó húsnak híg a leve
N.-ék a már említett 15 000 lejből a csempén, padlócsempén, csemperagasztón, szalagparkettán, habtéglán, festéken, huzalokon, vezetékeken, csaptelepeken, mosogatókagylón kívül egy bejárati ajtót, termopánablakokat és csillárt is vásároltak. A számla jóval borsosabb is lehetett volna, ám ők körültekintően jártak el, megnézték, hogy mit és hol vásárolnak. „Érdemes időt és benzint szánni rá, hogy az ember körbejárja a cégeket, összehasonlítsa a termékek árát. Egy zsák Adeplast csemperagasztó ára például 15–18 lej között van, ami 15–20 zsák esetében már számít. Előfordul, hogy nem a gyártónál a legolcsóbb egy termék, érdemes utánanézni lerakatokban, raktáráruházakban is. Nem ajánlatos a legolcsóbb anyagot megvenni, ugyanis általában ezeknek a minősége silány. Mi inkább közepes árú termékeket kerestünk. Padlócsempéből inkább az érdes felületűeket kell keresni, mivel a simák borzasztóan csúsznak”, meséli interjúalanyunk.
Aranyszabály, hogy nem szabad szűkre szabott költségvetéssel belevágni egy lakásfelújításba, a végösszeg ugyanis szinte biztosan 25–30 százalékkal nagyobb lesz az előzetes kalkulációnál. Ennek több oka van: egyrészt az anyagárak nőnek, ugyanakkor mindig vannak előre nem látott helyzetek, melyek pluszköltséget generálnak (az egyenetlen felület miatt az átlagosnál több csemperagasztóra van szükség, a tervezettnél több vízvezetéket kell kicserélni stb.). N.P. szerint, aki maga is számos lakásfelújításból vette ki a részét, nagyon fontos a szakember kiválasztása. „Bárki mondhatja magáról, hogy ért valamihez. Egy lakásfelújításnál, ahol a villanyszerelési munkákat csináltam, láttam, amint a tulajdonos háromszor szedette le a csempét, mivel aki felvállalta, képtelen volt egyenesen felrakni”, mondja N.P., hozzátéve, az a legjobb, ha olyan kivitelezőt fogadunk fel, akit mások ajánlottak, mintegy igazolják a szakértelmüket. Az olyan szakembert, aki látatlanba megmondja az árat, eleve fenntartásokkal kell kezelni, a valós költségekről, az elvégzendő munka volumenéről ugyanis csak a helyszínen lehet mérvadó véleményt formálni.
P. Z.
Ha kicsi a lakás, toldd meg az erkéllyel
Ha szűk a lakás, és nincs pénz nagyobba költözni, akkor az erkély beépítése a kézenfekvő megoldás, amit célszerű összekötni az általános felújítással. Szerencsés esetben ezzel a módszerrel akár 5 négyzetméterrel is lehet növelni a lakás felületét. N.-ék mintegy 5000 lejt költöttek az erkély beépítésére, ebből 1500 lejt a hőszigetelő ablak emésztett fel. Ha ilyen módon kívánjuk növelni a szobát, nagy gondot kell fordítani a hőszigetelésre, ellenkező esetben borsos fűtésszámlákra van kilátás. Hogy minél több hasznos teret nyerjünk, az erkélyre felhúzott falat jobb kívülről szigetelni polieszterlapokkal, melyekre nemesvakolatot lehet felvinni. Szigetelni kell a plafont-padlót is, szintén polieszterrel, amire az utóbbi esetében 2-3 cm-es betonréteg jön. Erre lehet aztán ragasztani a kiválasztott padlóburkolót. Mielőtt belekezdenénk a munkába, nem árt szakvéleményt kérni egy statikustól arra vonatkozóan, mekkora terhelést bír el az erkély.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.