Fotó: Pengő Zoltán
2009. július 03., 11:152009. július 03., 11:15
A vizes falakon át távozó hőmennyiség a fűtésszámlán is jelentkezik, ráadásul esztétikailag a teljes elhanyagoltság látszatát keltik a penészvirágok és salétromfoltok. Amennyiben a penész még nem hatolt mélyre, a falak vegyszeres kezelésével eltávolítható. Még jobb a bajt megelőzni és a falfestékbe egy olyan szert keverni, mely akár évtizedekre védelmet nyújt a kellemetlen jelenségek ellen. Tanácsos a fából készült nyaralókat is egy védőréteggel kezelni, még akkor is, ha az épületet történetesen csak hét végén vagy alkalomszerűen használjuk. A penészt eltüntető, illetve megelőző vegyszerek használata nem igényel szaktudást, beszerzési áruk csekély. A marosvásárhelyi székhelyű Solvoplant Kft. nyárádgálfalvi üzemében több olyan saját fejlesztésű termék készül, melyet a cég vegyészmérnökei kimondottan a penész elleni védekezés céljából fejlesztettek ki.
A Mucegai Kill nevű penészölő vegyszerrel nem volt nehéz betörni a hazai piacra. Mivel Romániában a városlakók nagy többsége gyengén szigetelt tömbházban él, gyakran kell megküzdenie az imitt-amott, főként téli időszakban megjelenő penészfoltokkal. Bod Aladár szerint blokklakók csupán vizes ronggyal felszerelkezve valóságos szélmalomharcot vívnak a helyiségek sarkában megjelenő penészfoltokkal. Kiirtásuk lényegesen hatásosabb egy klórba mártott ronggyal, az e célra készült vegyszer használatáról nem is beszélve.
„Ahhoz, hogy megakadályozzuk a páralecsapódást, nem lenne szabad kihűlni hagyni a lakást. Ez azt jelenti, hogy amint a szobai hőmérő higanyszála 19–20 fok alá süllyed, be kellene indítanunk a fűtést. Csakhogy ahol a lakók nem rendelkeznek saját hőközponttal, ott kénytelenek magukat a távfűtésre bízni. Azonban köztudott, hogy a fűtési idény egyetlen hazai városban sem kezdődik el kora ősszel. Ezért marad a penész elleni, vegyszerrel folytatott küzdelem” – mondja a szakember. Mivel a tömbházaknak csak kis hányada van kívülről szigetelve, a pára képződése elkerülhetetlen. Mivel az okot képtelenek vagyunk felszámolni, az okozat ellen kell harcolnunk.
Bod Aladár szerint nincs miért aggódni, az ISO 9001/2000-es szabvány szerint gyártott, egy-, öt-, húsz- és hatvanliteres kiszerelésben kapható Mucegai Kill, amint angol csengésű neve is mondja, képes kiölni a penészt. „Ha ezzel az anyaggal egy ecsettel bekenjük a falat, teljesen elpusztítja a kórokozókat. Igaz, hogy úgy hat a szerves eredetű falfestékre, hogy kifehéríti azt” – magyarázza a vegyészmérnök. A vegyszer használatáról jó tudni, hogy bár nem tartalmaz toxikus anyagokat és kellemetlen szagát a gyártó illatosítással próbálja ellensúlyozni, nem árt kesztyűs kézzel és maszkkal kezelni. Amennyiben a penész nem hatolt a tégláig, egyetlen réteg felkenése elegendőnek bizonyulhat.
Ha a penészréteg túl vastag, nem árt, ha kétszer is rámegyünk az ecsettel. Mintegy öt-tíz perc múlva a kezelt felületet bő vízzel kell lemosni. A vegyszer nemcsak a penészt képes percek alatt eltávolítani, hanem a nedves falakra oly jellegzetes dohos szagot is. A szakemberek szerint a régi házakban is meg lehet próbálni, de csak akkor hat, ha a vakolat egészséges. „Ha a vakolatot is megtámadta a gomba, akkor azt a tégláig le kell verni” – javasolja Bod Aladár.
A fal egészségének megőrzésére is célravezetőbb a megelőzés. A preventív hatású Antimucegai nevű termék alkalmazását a gyártó festések alkalmával javallja. Amint a használati utasításon is olvasható, a vízben oldandó vegyszert a festékbe kell keverni. Szaga nem túl kellemes, de nem toxikus és nem irritálja a bőrt. Amit még jó tudni róla: nem változtatja meg a festék jellegzetességeit. „Ugyanakkora mennyiséget adunk el belőle, mint a penészölő szerből, mégis azt tapasztaljuk, sok szobafestő nem tud a megelőző anyag létéről, így nem is javasolja annak használatát kliensének” – mondja Bod Aladár.
Szerinte az Antimucegai használata minimális pluszköltséggel évtizedekig képes meggátolni a penészfoltok kialakulását. Szintén prevenciós hatással van a Solvolim is, mellyel a falfelületeket szokták kezelni. A fából készült víkendházak és nyaralók ritkábban penészednek, mint a tömbházlakások, azonban nedves környezetben a gombásodás veszélyének vannak kitéve. A marosvásárhelyi vegyészek által előállított anyag nemcsak a gombától óvja a fát, a szuvasodás ellen is hat.
Ugyan nem biztosít tűzvédelmet, de a kísérletek alapján bebizonyosodott, hogy a kezelt faszerkezetek nehezebben gyulladnak meg. „A gombától és a szútól óvó termék nem túl népszerű, mivel kétkomponensű, az emberek pedig kényelmesek, azt mondják, ha kétszer kell valamit lekenni, az sok időt vesz igénybe. Jelenleg egykomponensű vegyszer kísérletezésén dolgozunk, amit remélhetőleg belátható időn belül piacra dobunk. Így már sokkal többen fognak odafigyelni faházuk gondozására” – reménykedik a cégvezető.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.