Konkurencia az Első otthonnak

Csigalassúsággal halad a hiteligénylések elbírálása az Első otthon program keretében, miközben a kérelmek száma ugrásszerűen nő.

Pengő Zoltán

2009. augusztus 28., 10:572009. augusztus 28., 10:57

Az Első otthon program keretében nyújtható kedvezményes hitelkonstrukciókhoz hasonló  termékkel rukkolt elő az ING. A holland tulajdonban levő pénzintézet, mely nem szállt be az Első otthon programba, Otthon (Acasă) néven dobta piacra legújabb jelzáloghitelét. A Credit Zone hiteltanácsadó cég munkatársainak véleménye szerint a termék egyik nagy előnye, hogy az igényléseket gyorsan, átlagosan kevesebb mint három hét alatt bírálják el.

Nagyobb előleg és kamat

A haszonélvezők köre szélesebb, mint az Első otthon esetében, olyanok is megkaphatják a kölcsönt, akik már rendelkeznek saját tulajdonú ingatlannal. Az egyetlen, a szerződésben szereplő kikötés az, hogy az Otthon- hitelből vásárolt lakás kell, hogy legyen az igénylő lakhelye, nem adhatja azt bérbe. Az ING-termék összeghatára magasabb, mint az Első otthon hiteleinek esetén, 80 ezer euró, ezáltal a vásárlók nagyobb kínálatból válogathatnak. Ellenben az előleg és a kamat magasabb, mint az állam által garantált hitelek esetében. Az Első otthon program keretében az előleg 5%, a havi kamat pedig 3,65 és 5,24 százalék között mozog.

Ezzel szemben az Otthon igénylőinek 25 százalék előleget kell befizetniük, a havi kamat pedig 5,5 százalék. Azonos összegű kölcsönök esetén a havi törlesztőrészletek közötti eltérés minimálisa. Az Első otthon program haszonélvezői 296 és 334 eurós részletekben kell, hogy törlesszenek egy 57 ezer eurós, 30 éves lefutási idejű kölcsönt. Az ING jelzálogkölcsöne után 324 eurós részletet kell, hogy fizessen az adós. „Nincsenek hatalmas különbségek a két hitelkonstrukció között” – nyilatkozta Mihaela Stavrositu, a Credit Zone munkatársa.

Csökkenő bizalom

Hasonló jelzáloghitelt készül piacra dobni a Millenium Bank is, mondta Laurenţiu Munteanu, az Activ Imob hiteltanácsadó és ingatlanközvetítő cég értékesítési igazgatója. A szakember véleménye szerint a bankok azért szánják rá magukat erre a lépésre, mivel a kormány által kezdeményezett, a lakásvásárlást megkönnyíteni hivatott program roppant nehézkesen működik. „Az utóbbi időben megduplázódott a hiteligénylések száma, azonban ezek közül nagyon kevés valósul meg.

Mostanáig tíz szerződést kötöttünk, de ezek közül még egyet sem hagytak jóvá” – nyilatkozta Laurenţiu Munteanu. Hasonló helyzetben vannak a Credit Zone által jóváhagyásra beterjesztett igénylések is. „Egyetlen jóváhagyást sem kaptunk. Két hónap telt el azóta, hogy az első igényléseket beadtuk, de azóta semmi sem történt” – panaszolta Mihaela Stavrositu.

A hosszadalmas ügyintézés következtében az érdekeltek egyre kevésbé bíznak az Első otthon programban. „Több tulajdonos arra kért bennünket, hogy ne hozzunk neki több ügyfelet az Első otthon programon keresztül” – mondta az Activ Imob igazgatója.

Napi 110-120 igénylés

A hiteligényléseket elbíráló Garancia Alap legutóbbi tájékoztatása szerint augusztus 25-éig 450 kérelem kapott zöld utat, további, mintegy 200 elbírálása pedig folyamatban van. Az igényelt kölcsönök átlagos összege 41 860 euró, vagyis 26 százalékkal alacsonyabb, mint a lehetséges legmagasabb érték, 57 ezer euró.

Az Első otthon program kezdete óta több mint 1300 igénylést adtak le a Garancia Alaphoz, ám az utóbbi napokban ezek száma rohamosan nőtt. „Pénteken, hétfőn és kedden naponta 110-120 igénylést kaptunk. A legtöbb kérelem, 28 százalék, Bukarestből érkezik, az egyes megyék részaránya 3 és 7 százalék között van. A legtöbb vidéki igénylést Kolozs megyéből kapjuk” – nyilatkozta Aurel Şaramet, a Garancia Alap elnöke.

Figyelembe véve, hogy a kormány 1 milliárd euró értékben vállal kezességet a program keretében nyújtott hitelekért, összesen mintegy 24 ezer igénylő részesülhet kedvezményes kölcsönben. Ha az ügyintézés ritmusa nem változik, több mint nyolc évbe telik majd, míg a teljes hitelkeret kiürül.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók