2010. november 26., 04:132010. november 26., 04:13
Nagyszabású ellenőrzésbe kezdett a közelmúltban a nagyváradi önkormányzat azon lakástulajdonosok felderítése céljából, akik a szükséges engedélyek nélkül végezték el ingatlanjuk utólagos külső hőszigetelését. A polgármesteri hivatal városrendezési osztályának munkatársai elsősorban a lakótelepekre összpontosítottak, ahol egy sor szabálytalan munkálatot fedeztek fel. „A városházának az építési rendszabályok betartásával foglalkozó felügyelői olyan esetekkel találkoztak, hogy a tömbházak hőszigetelését engedély nélkül végezték el, s a munkálatok nem terjedtek ki az épület teljes felületére, hanem csak egy-két lakásra, ami esztétikai szempontból sem megfelelő” – áll a polgármesteri hivatal által kiadott közleményben.
Az önkormányzat illetékeseinek elmondása szerint a tömbházak utólagos külső hőszigeteléséhez a városi főépítész által aláírt építési engedély szükséges. Amennyiben a megbízó ezzel nem rendelkezik, akkor az 1991/50-es törvény értelmében ezer és 100 ezer lej közötti bírsággal sújtható. Az önkormányzat arra is kötelezheti a lakás tulajdonosát, hogy állítsa vissza az ingatlan eredeti állapotát, távolítsa el róla az engedély nélkül felrakott polisztirénlapokat.
„Mostanáig körülbelül 40 olyan lakást fedeztünk fel, melyeket engedély nélkül hőszigeteltek, de még nem fésültük át az egész várost. Csupán három olyan beosztottam van, aki ezzel foglalkozik, ők mostanáig a várad-szöllősi lakótelepet ellenőrizték és a Rogériusz negyednek egy kisebb részét” – nyilatkozta Lucia Iacob nagyváradi főépítész. Elmondása szerint a leleplezett lakástulajdonosok általában irritáltan reagálnak, mikor közlik velük, hogy törvénytelenül jártak el, és súlyos szankciókra számíthatnak.
„Én a Cicero tömbházban lakó családnál láttam egyetlen lakásra kiterjedő szigetelést, a családtagok a városházán dolgoznak. Honnan tudhattam volna, hogy illegális, amit csináltak? Különben is, ha a polgármesteri hivatal egy rakás pénzt költ a tömbházak szigetelésére, akkor én miért szedném le a polisztirént? 80 lejt fizettem ki a szigetelőanyag négyzetméteréért, s most vesszen kárba az egész, csak azért, mert a szomszédaim nem fogják fel, hogy mire jó ez, vagy mert nincs pénzük?!” – méltatlankodott egy engedély nélkül leszigetelt lakás tulajdonosa.
„A munkatársaim eljárása törvényes és indokolt. A nagyváradi tömbházak polisztirénlapokkal való részleges külső szigetelése terjedőben van, s ezt a jelenséget meg kell fékezni. Ezen eljárással szintkülönbségek jelennek meg a homlokzaton, arról nem is beszélve, hogy egyes esetekben rikító színűre festik a szigetelt felületet. A részleges szigetelés törvénytelen, nem adhatunk hozzá építési engedélyt” – hangsúlyozta Ilie Bolojan polgármester.
A városháza szakemberei azt tanácsolják, hogy abban az esetben, ha egy tulajdonosi társulás tagjai nem tudnak megegyezni a hőszigetelést illetően, akkor az azt fontosnak tartó lakók válasszák a belső hőszigetelést. Ennek során a polisztirénlapokat a lakás belső felületére ragasztják, amihez nem szükséges az önkormányzat jóváhagyása. Ezen eljárás sokkal kevésbé népszerű, elsősorban amiatt, hogy a lakható felület csökkenésével jár, s szakszerűtlen kivitelezés esetén folyamatos penészedést okoz a fal és a szigetelőréteg között.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.