Fotó: A szerző felvétele
Ezek üregesek, és nem habarcs, hanem a beléjük öntött beton tartja össze őket. Az Isospan téglákat 19 féle változatban gyártják, ezek méretükben, valamint formájukban különböznek, illetve abban, hogy egyesekben van belső polisztirolszigetelés, másokban pedig nincs.
Három ház Erdélyben
A Piatra Neamţ-i Eco Domo 2004 óta az Isospan kizárólagos hazai forgalmazója. Mivel Romániában eddig teljesen ismeretlen termékekről van szó, ezek műszaki ellenőrzése, hitelesítése egy teljes évet vett igénybe, mesélte lapunknak Mircea Simionescu igazgató. Az első Isospan-technológiával épülő ház 2005-ben készült el. Az átlagos romániai polgár idegenkedik minden újtól, így a modern építési technológiáktól is, mondta Simionescu, ennek ellenére a megrendelések száma nő. Idén 80 házat épített az Eco Domo, jövőre pedig egy 140 épületből álló Piatra Neamţ-i lakóparkhoz kezdenek hozzá. Erdélyben egyelőre csekély az érdeklődés, mostanáig csupán három ház készült Isospan-termékek felhasználásával, Marosvásárhelyen, Vajdahunyadon és Karánsebesen.
Jó hang- és hőszigetelés
A technológiának számos előnye van. Az Isospan-termékekkel készült falaknak nagyon jók a hang- és hőszigetelési tulajdonságai, emiatt nincs szükség pluszszigetelésre. A faforgács alapú téglák vízelvezetési kapacitása kiemelkedő, ezért a falakon nem jelenik meg kondenz, az építkezés pedig bármely évszakban folyhat, nedves, csapadékos időben is. Nagy előny a gyors kivitelezés, valamint az alacsony ár is. „Egy olyan építkezési cég, amely még nem dolgozott ezzel a technológiával, 3-4 nap alatt végez egy átlagos méretű családi ház egy szintjével. A beépített felület négyzetmétere 600 euróba kerül” – nyilatkozta az Eco Domo igazgatója. Fontos szempont az is, hogy a lakótér belső fala természetes anyagokból áll, és mivel faalapú, melegséget kölcsönöz a lakásnak.
Mircea Simionescu reméli, hogy jövőre, azt követően, hogy az állam szubvencionálni fogja a környezetbarát építőanyagok alkalmazását, ugrásszerűen megnő majd az érdeklődés az Isospan-technológia iránt.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.