Földgáz helyett pellet

Legalább húsz százalékkal kevesebbet költenek lakásaik fűtésére azok, akik földgáz helyett a faforgácsból és fűrészporból gyártott pelletet használják.

Pengő Zoltán

2008. december 05., 08:512008. december 05., 08:51

A földgáznál olcsóbb, ugyanakkor nem robban, fokozottan környezetbarát és a használata is egyszerű. Pelletet már több mint két évtizede gyártanak Észak-Amerikában és Nyugat-Európában, s a néhány éve itthon csak fűtéstechnikai szakemberek által ismert szó Erdélyben is egyre ismerősebben cseng. A pelletálás egy olyan eljárás, melynek során az alapanyagot kötőanyag hozzáadása nélkül, nagy nyomáson kis rudakká préselik. A fafeldolgozó-ipar hulladékainak, a gyaluforgácsnak és a fűrészpornak a pelletálása révén tiszta, könnyen szárítható és tárolható, nagy energiaértékű fűtőanyag nyerhető. A fahulladékból gyártott pellet általában 6 mm átmérőjű, hosszúsága 2–5 cm, melyet ömlesztve vagy zsákolva forgalmaznak.

Maximálisan környezetbarát

„A pellet mint a földgázt helyettesítő tüzelőanyag jelent meg a piacon” – mondja Benkő Sándor, a csíkszeredai Phoenix Company igazgatója. Annak, hogy a pellet Nyugaton már nagyon népszerű és idehaza is felszállóban van a csillaga, több oka van. Felhasználóbarát termék, ugyanis a tűzifától és a fabrikettől eltérően alkalmazható automatizált adagolású kazánok esetében. Mivel nagyon tiszta és alacsony nedvességtartalmú hulladékból készül, egy köbméter elégetése legfeljebb 1 kg salakot eredményez, a füstképződés pedig elhanyagolható. Emiatt a kazánt hetente legfeljebb egyszer kell tisztítani, s körülbelül ugyanilyen rendszerességgel kell feltölteni a kazán tartályát, melyből a pellet adagolása történik. Azontúl, hogy megújuló energiaforrást használ fel, a pellet maximálisan környezetbarát, szakértők szerint ugyanis körülbelül annyi szén-dioxidot bocsát ki, amennyit növekedése során elfogyasztott a fa, melyből előállították. Lévén nagyon tömör anyag, a raktározás során kevés a helyigénye.

Húszszázalékos megtakarítás

Növekvő népszerűségének legfontosabb tényezője azonban kedvező ára. „Az elérhető legolcsóbb automata fűtési rendszer a pelletfűtés” – áll egy, a környezetbarát fűtést népszerűsítő magyarországi internetes oldalon, s a megállapítás igaz romániai viszonyok között is. Egy kilogramm pellet energiatartalma 16 000–19 000 kJ között változik, mondja Benkő Sándor. Ez azt jelenti, hogy átlagban 1,85 tonna pellet annyi energiát ad le, mint 1000 köbméter földgáz. A székelyföldi termelők által előállított pellet tonnánkénti ára 480–500 lej körül van. Figyelembe véve, hogy a legkisebb fogyasztási kategóriába tartozó háztartások 980 lej körüli összeget fizetnek 1000 köbméter gázért, a pellettel való fűtés az olcsóbb megoldás. Benkő Sándor elmondása szerint 20 százalékos a minimális megtakarítás a gázhoz képest, ami pellettel elérhető, de a költségcsökkenés elérheti a 40 százalékot is. Azt sem szabad szem elől téveszteni, hogy pellet használata esetén a felhasználó csak annyit fizet, amennyit eltüzel, míg a gázszolgáltatókat sok bírálat éri túlszámlázás miatt, illetve a gáz fűtőértéke kívánnivalót hagy maga után, hívja fel a figyelmet Ion Pietraru, a Pelletgyártók Országos Egyesületének elnöke, az ország legnagyobb pelletgyártójának számító karánsebesi Ecolemn igazgatója. „A gáz ára folyamatosan nő, míg a pelleté sokkal stabilabb” – hangsúlyozza Ion Pietraru.

Nő a belföldi fogyasztás

Erdélyben pellettüzelésű kazánokból viszonylag nagy a felhozatal, a termékek megfizethető árúak. A nagyváradi Parteral Exim által forgalmazott kazánok (16 kW) ára 2210 eurónál kezdődik, amihez hozzáadódik az áfa. Egy 24 kW-os kazán 2340 euróba kerül, egy 30 kW-os 2850 euróba, míg egy 120 kW-os 9696 euróba.

A pellettüzelésű kazánok hatásfoka típustól függően 90 és 93 százalék között változik. Egyes típusok átállíthatók fatüzelésre, s vannak olyanok, melyekbe beszerelhető egy, a hamut automatikusan eltávolító berendezés. Az üzemanyagtartály űrtartalma 220 liter és 1 köbméter között változik.

A hazai pellettermelés évi 180 000 tonna, mondja a 21 gyártót tömörítő szakmai érdekképviselet alelnöki funkcióját betöltő Benkő Sándor. A termelés egy része exportra megy, ám a belföldi fogyasztás is egyértelműen növekvő tendenciát mutat. Különösen nagy az érdeklődés a pellettüzelés iránt az újonnan épült ingatlanok tulajdonosai körében.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók