Eltérő véleményen a szakértők a lakásvásárlás terén

A jelenlegi a legalkalmasabb időszak az új lakás beszerzésére, vagy a jövőben tovább csökkenhetnek az árak? – az ingatlanügyi szakemberek eltérően vélekednek a kérdésről.

Krónika

2010. április 09., 10:382010. április 09., 10:38

Eltérő a szakemberek véleménye arról, hogy a jelenlegi a legalkalmasabb időszak lakásvásárlásra, vagy a gazdasági válság mélyülésével és a munkanélküliség növekedésével tovább csökkennek majd az árak.

Egyes ingatlanpiaci elemzők arra buzdítják a vásárlókat, hogy ez a legmegfelelőbb pillanat az új otthon beszerzésére, míg mások szerint érdemes várni, ugyanis a következő időszakban az árak további csökkenésére, illetve kedvezőbb hitelekre lehet számítani – derül ki az Evenimentul Zilei központi napilap összeállításából. Utóbbiak szerint az is előfordulhat, hogy a számos, csőd szélére került ingatlanfejlesztő eladósodása révén, a jelenleginél jóval kedvezőbb lehetőségek adódnak majd a lakásvásárlásra. Így azok a vásárlók, akiknek megvan a tranzakcióhoz szükséges pénzük, azonban nem sürgős számukra az új otthon beszerzése, idővel előnyösebb üzletet köthetnek.

Jobb halasztani a tranzakciót?

A szakemberek szerint több érv is amellett szól, hogy halogatni kell a lakásvásárlást. Az egyik, hogy az építőanyagok ára 30 százalékkal csökkent a két évvel ezelőttiekhez képest, így a most épülő lakóházak valószínűleg olcsóbbak lesznek majd a jelenlegieknél. Ennek köszönhetően a saját területtel rendelkezők is sokkal kevesebb pénzből építhetik majd fel a családi házat. Az ingatlanügynökségek képviselői ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy számos ingatlanfejlesztő fizetésképtelenné vált, az eladások csökkenésével nincs pénzük befejezni az elkezdett beruházásokat, így aki most vásárol lakást, könnyen megjárhatja: előfordulhat, hogy új otthona soha nem épül fel.

A szakemberek azt tanácsolják, hogy emiatt annak, aki most akar lakást vásárolni, nem árt előtte tájékozódnia, mind az ingatlanpiac helyzetéről, mind a megvételre kínált ingatlanról; így elejét veheti annak, hogy csőbe húzzák. Az ingatlanfejlesztők nehéz helyzete miatt várhatóan a bankok a hitelek fejében több lakóparkot is elárverezhetnek, de a szakértők szerint erre csak a későbbiekben kerül majd sor, amikor az árak elérték már a minimális szintet. A lakásvásárlás elodázása mellett szól az az érv is, hogy a jövőben a bankok csökkenthetik a kamatot, miután a Román Nemzeti Bank idén már kétszer csökkentette az alapkamatot. Az utolsó és legmeggyőzőbb érv az, hogy a válság és a munkanélküliség növekedése miatt a jövőben továbbra is csökken majd az ingatlanok, elsősorban a régi építésű lakások ára.

„Most kell vásárolni!”

Ezzel ellentétben számos ingatlanszakértő azt hangoztatja: ez a legalkalmasabb időszak az új lakás beszerzésére. Szerintük sok beruházó reménytelen helyzetbe került, így nagyon jó árat lehet kialkudni, és amennyiben rövid időn belül fizet a vevő, akár hétszázalékos engedményt is kaphat. Emellett az árak 40 százalékkal kisebbek, mint ezelőtt két évvel voltak, állítják. A csak terv formában létező, fel nem épült lakások két-három év alatt készülnek el, így a majdani piaci feltételek szerint értékesítik majd őket.

A szakemberek azt is felhozzák érvként, hogy az eladási ár jelenleg nagyon közel áll a kivitelezési árhoz, ugyanis a gazdasági válság hatására az ingatlanfejlesztők kénytelenek voltak lemondani a nyereség egy részéről. Utolsó érvként rámutatnak: jelenleg az a lehetőség is adott, hogy a vásárlónak nem kell felvennie hitelt, hanem részletekben fizeti a beruházónak a lakás ellenértékét, és ez sok esetben jóval előnyösebb a bankok hitelajánlatánál. Az ingatlanszakértők szerint, amint talpra áll az ingatlanpiac, ez a lehetőség megszűnik.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók