Fotó: Nagy Orsolya
Kényszeríteni akarja a tulajdonosokat házaik felújítására a Regionális Fejlesztési és Idegenforgalmi Minisztérium. A tárca szakemberei egy kormányrendelet-tervezetet dolgoztak ki, melynek értelmében a helyi önkormányzatok egy egyszerű írásos felszólítással kötelezhetik a leromlott állapotban levő házak tulajdonosait ingatlanjuk tatarozására.
Az önkormányzat kérheti majd a tulajdonostól statikai munkálatok elvégeztetését, a homlokzat vakolását, festését, a tető felújítását. A munkálatokat a felszólítás kézbesítésétől számított hat hónap leforgása alatt kell majd elvégezni, a határidőt legfeljebb két hónappal lehet meghosszabbítani.
Azokra, akik a felújítási kötelezettségnek nem tesznek eleget, 2000 és 10 ezer lej közötti bírságot szabhat ki az önkormányzat. Ha a tulajdonos ennek ellenére sem tataroztatja az ingatlant, akkor az önkormányzat maga végezteti el a munkálatokat, melynek költségeit utólag behajtja a tulajdonoson. Ha a tulajdonos nem akar, vagy nem tud fizetni, akkor az önkormányzat kérheti a lakás elárverezését. Még rosszabbul járnak azon ingatlantulajdonosok, akiknek hanyagsága miatt járókelők sérülnek meg azáltal, hogy vakolat- vagy tetődarab esik rájuk, ezek hat hónap és három év közötti börtönbüntetéssel sújthatók.
A tatarozást elvégző tulajdonosok ugyanakkor kedvezményekben részesülnek: nem kell fizetniük az építési engedélyért, s mentesülnek az ingatlanadó alól abban az évben, amikor sok került a munkálatokra. „Akinek nincs pénze a homlokzat tatarozására, annak nem kell olyan lakásban laknia, amit nem tud fenntartani, eladhatja azt. Tudom, hogy az embereknek jelenleg nemigen van pénzük, de a rendeletet csak jövő évtől fogják alkalmazni” – nyilatkozta Ioan Andreica államtitkár.
Nagyvárad azon városok közé tartozik, ahol kivételesen sok az elhanyagolt lakóépület, köztük egykoron impozáns, műemléknek nyilvánított bérházak. Egy ilyen ingatlan, a Fő utcai, szecessziós stílusú Stern-palota lakója Sz. A., aki egyelőre nem tud részleteket az új kormányhatározatról, de reméli, hogy mire érvénybe lép, sikerül helyrehozni a műemlék épület homlokzatát.
A Stern-palotában élőknek régóta problémát jelent a gazdagon díszített homlokzat karbantartása, ez ugyanis a korzó egyik legrosszabb állapotban lévő épülete – annyira leromlott, hogy a városvezetőség kénytelen volt védőhálóval bevonni az utcafront legnagyobb részét. Nagyjából egy évvel ezelőtt egy díszítőelem is lehullott róla, ám szerencsére egy járókelő sem sérült meg. Sz. A. azt mondja, nem örül neki, hogy mindenféle szabályokkal és pénzbírság vagy börtönbüntetés kilátásba helyezésével próbálják a lakosokat rábírni a felújítás elkezdésére, hiszen mint fogalmaz, senkinek nincsenek félretett euróezrei-tízezrei a célra.
Bár a városi önkormányzat idén már kamatmentes kölcsönnel próbálja segíteni a kispénzű lakókat, speciális pluszilletéket is bevezetett, amelyet azok fizethetnek, akik elhanyagolják a műemlék épület homlokzatát, amelyben tulajdonrészük van. Van, aki számára a részlet törlesztése is megerőltető. A Stern-palota lakói most más megoldást keresnek: a szemközti Moskovits-palotában alkalmazott minta alapján egy vállalkozónak ingyenesen felajánlanák a palota padlását, amelyben az ingatlan lakóinak tulajdonrészük van, és cserébe a befektető vállalja a tetőszerkezet és a teljes homlokzat helyreállítását.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.