Drágulnak az építőanyagok

Robbanásszerűen fog drágulni idén a betonvas, vélik a szakemberek, s emelkedik a cement, a vakolóanyagok, valamint a hőszigetelő nyílászárók ára is, míg a falazóanyagok átlagosan ugyanannyiba kerülnek majd, mint tavaly.

Pengő Zoltán

2011. január 28., 10:252011. január 28., 10:25

A csökkenő árak jellemezték tavaly az építőanyagok hazai piacát, ám  néhány termékkategória drágult. A gyártók ezt a termelési költségek növekedésével magyarázzák, ám egyesek szerint kizárólag spekulatív okai voltak a drágulásnak. „Azon termékeknél következett be drágulás, melyeket az állam által finanszírozott programoknál használnak. Mikor beindul egy ilyen program, akkor az alapanyagok ára megnő. Ez történt a hőszigetelési program esetében, pedig egyébként semmi nem indokolta a polisztirén vagy a festék drágulását” – nyilatkozta Adriana Iftime, az építőipari cégek szakmai érdekvédelmi szervezetének a vezérigazgatója.

Nagyobb a kínálat, mint a kereslet

A falazóanyagok, a tégla és a BCA ára csökkent 2010-ben, s a kereslet szintén visszaesett. Tavaly 3,4 millió köbméter falazóanyagot adtak el Romániában, 15 százalékkal kevesebbet mint egy évvel korábban. Az eladások volumene hozzávetőleg a 2005-ös év szintjén volt. Marius Marin, a gyártókat tömörítő Pro BCA egyesület elnöke  szerint 2011-ben az árak a tavalyi szinten maradnak, annak ellenére, hogy a gáz ára, mely jelentős mértékben befolyásolja az előállítási költséget, nőtt. A termelők ennek ellenére nem drágíthatnak, mivel a kereslet előreláthatólag továbbra is alacsony marad. A romániai termelési kapacitás jelenleg 8,5 millió köbméter, ami több mint kétszerese a keresletnek. Szakemberek szerint a hazai piac potenciális falazóanyag igénye évi 9,3 millió köbméter, ám ezt a szintet csak a 2018–2022 közötti időszakban fogja elérni.

A vakolatok tavaly átlagosan 15 százalékkal lettek olcsóbbak, idén azonban valószínűleg megfordul a trend, 8–12 százalékos drágulásra lehet számítani. „A gyapotkrízis körülbelül 9 százalékkal fogja megdobni az adalékanyagok árát. A cementgyártók 8-10 százalékos drágításra készülnek, az üzemanyag árának emelkedése pedig a szállítási költségek 10 százalékos növekedését vonja maga után” – nyilatkozta Marcel Bărbuţ, az Adeplast tulajdonosa. Cementből tavaly hozzávetőleg 10 százalékkal kevesebbet értékesítettek, mint 2009-ben, mindössze 5,5 millió tonnát. Markus Wirth, a Holcim Románia vezérigazgatója a kereslet további 5 százalékos csökkenésére számít idén.

Az ócskavas az oka

A betonvas ára az előrejelzések szerint látványosan fog emelkedni idén, ami fel fogja srófolni a most épülő ingatlanok árát. „Az idei tendencia 30–40 százalékos növekedés lesz. Ennek elsődleges oka az ócskavas jelentős mértékű drágulása, ami a legnagyobb tétel a betonvas árában” – nyilatkozta Călea Mândru, a Fémforgalmazók Romániai Egyesületének aligazgatója. A drágulás ellenére a betonvas idén még mindig lényegesen olcsóbb lesz, mint volt három évvel ezelőtt, ugyanis az ára 2009-ben az egy évvel korábbi szintnek mintegy felére esett vissza, tonnánkénti 643 euróról 372 euróra.
Számottevő mértékben drágulnak a hőszigetelő ablakok is, aminek oka a PVC és az üveg drágulása. „Elképzelhető, hogy mivel a kereslet nagyon alacsony, egyes termelők, öngyilkos módon, fenntartják a tavalyi árakat. Mivel a becslések szerint idén a tavalyinál 17 százalékkal kevesebb építési engedélyt fognak igényelni, a termopán nyílászárókat gyártók számára nem pislákol még a fény az alagút végén” – jelentette ki Valentin Petrescu, az ágazat érdekvédelmi szervezetének a vezetője. Adriana Iftime szintén borúlátó az ingatlanpiaci kilátásokat illetően: „A lakosság számára idén nem a lakásépítés lesz a prioritás, hanem a munkahely megtartása vagy egy munkahely megszerzése. Még ha vonzó ajánlatokkal állnának elő a bankok, akkor sem hiszem, hogy az emberek tódulnának, hogy hitelt vegyenek fel\".

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók