Csődhullám a romániai ingatlanpiacon

•  Fotó: Biró István

Fotó: Biró István

A szakemberek szerint idén jóval több, az ingatlanpiacon érdekelt vállalkozás fog csődbe menni, mint az elmúlt években, mivel a bankok egyre türelmetlenebbek a rosszul fizető adósokkal szemben, a lakások iránti kereslet pedig továbbra is minimális.

Pengő Zoltán

2011. január 14., 10:452011. január 14., 10:45

Az elmúlt év folyamán mintegy 21 ezer hazai vállalkozás vált fizetésképtelenné. Ezeknek több mint 20 százaléka ingatlanfejlesztéssel foglalkozó vagy építőipari cég. Ezen két ágazatnál csak a kiskereskedelmet sújtotta nagyobb mértékben a gazdasági válság, mely a fizetésképtelenné vált gazdasági társaságoknak a felét adja. Szakértők szerint a fizetésképtelen ingatlanfejlesztők és építők döntő többsége csődbe fog menni, mivel annak, hogy talpra álljanak, alapvető feltétele a tőkeinfúzió, amire csak kevesen számíthatnak.

A Coldwell Banker Affiliates of Romania becslései szerint 2011-ben 500 milliót tesz majd ki a bedőlt hazai ingatlanbefektetések összértéke. A tanácsadó cég becslése nem foglalja magában a magánszemélyek nevén futó ingatlanprojekteket, valamint azokat, melyek fő tevékenységi területként nem ingatlanfejlesztéssel foglalkozó cégek befektetései. Jelen pillanatban meghaladja a 200 millió eurót a csőd szélére került ingatlanfejlesztők által eszközölt, félbemaradt beruházások száma.

Ki vásárol ingatlant?

„Európai viszonylatban a fizetésképtelenné vált vállalkozások 20–30 százaléka elkerüli a csődöt, azonban nálunk ez az arány sokkal alacsonyabb. Egy visszaeső piacon nagyon nehezen lehet értékesíteni a csődbe jutott cégek aktívumait. Használt gépeket és berendezéseket még csak megvásárol valaki, azonban kinek kell napjainkban épület vagy telek?” – magyarázta Arin Stănescu, a Felszámolóbiztosok Országos Egyesületének elnöke.

A szakember szerint a fizetésképtelen cégek jelentős része szeretné elkerülni a csődöt, ám ehhez az szükséges, hogy tőkét szerezzen a beruházás folytatásához. Ez nagyon nehéz, ugyanis a bankok nem szívesen hiteleznek a fizetésképtelen vállalkozásoknak.

„Minél inkább elhúzódik a válság, annál nagyobb lesz az adósságállomány, s egyre nehezebb lesz elkerülni a csődöt. A csődök száma 2011-ben éri el a csúcsot. Aki túléli az idei évet, annak lesz esélye rá, hogy talpra álljon, mivel ősszel talán már mutatkozni fognak biztató jelek. A fizetésképtelenségből való kikecmergés attól függ, hogy mennyire van eladósodva a cég, milyen fázisban van a beruházás és hol található.

Egy kis mozgás van a piacon, de érdeklődés csak az olcsó ingatlanok iránt van. Ezért minél nagyobb egy cégnek az adóssága, annál nehezebb megmenekülnie, mivel nem értékesítheti olcsón a projektjét” – nyilatkozta Adrian Crivii (portrénkon), a Darian ingatlantanácsadó cég vezérigazgatója.

Arrogánsak a bankok

Cristian Ustinescu, a DTZ Echinox befektetési részlegét irányító igazgató szerint a csődök száma azért fog nőni idén, mivel a bankok a korábban megszokottnál kevésbé lesznek türelmesek a nehéz helyzetbe került adósokkal. Az ingatlanszektoron belül a lakásépítők vannak a legszorultabb helyzetben a roppant alacsony kereslet miatt. Mivel a beruházó csupán a lakás átadásakor kapja meg az ingatlan teljes vételárát, a fejlesztők kiszolgáltatott helyzetben vannak.

„Először azon cégek mennek csődbe, melyeknek két-három bank is hitelez. A tárgyalások során a bankok magatartása gyakran arrogáns, nem mennek bele az átütemezésbe vagy a tartozás egy részének az elengedésébe. Ez a hozzáállás nem kifizetődő, mivel nem számolnak azzal, hogy a jelenlegi piaci helyzetben nem könnyű ingatlanokat értékesíteni” – mondta Alin Buftea, egy bukaresti ügyvédi iroda ingatlanügyletekre szakosodott munkatársa.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók