Az ingatlanügynökségekkel konkurálnak a bankok

A piaci árnál akár 25 százalékkal olcsóbban juthatnak lakáshoz azok, akik a bankok által a nem fizető adósoktól lefoglalt ingatlant vásárolnak.

Pengő Zoltán

2010. október 08., 10:412010. október 08., 10:41

Egyre szaporodnak a bankok fizetésképtelen ügyfeleitől lefoglalt, árverésre bocsátott ingatlanok. A jelenség nem meglepő, hiszen az ingatlanpiacon nagyon visszafogott a kereslet.

Banki végrehajtók elmondása szerint igen hosszadalmas a jelzáloghitellel terhelt házak, lakások értékesítése, általában három–öt árverésre van szükség ahhoz, hogy egy tétel gazdára találjon.

Az ingatlanpiacon a Transilvania Bank a legaktívabb, a kolozsvári székhelyű hitelintézet jelenleg 280 lakást és telket kínál eladásra, többet, mint egy átlagos ingatlanügynökség.

A második helyen a Román Fejlesztési Bank (BRD) áll, mely nem kevesebb mint 200 lefoglalt ingatlant szeretne értékesíteni. A pénzintézet fizetésképtelen ügyfelei között szép számban vannak székelyföldiek, az értékesítésre váró ingatlanok listáján 10 háromszéki, 4 Hargita és 19 Maros megyei szerepel.

Az árverésre bocsátott lakások és házak kikiáltási ára alacsonyabb az átlagos piaci áraknál. Így például egy háromszobás marosvásárhelyi tömbházlakást 37 ezer euróért kínál a bank.

A BRD honlapján olyan ingatlanok is szerepelnek, melyeknek tulajdonosa még nem vált fizetésképtelenné, azonban belátta, hogy hosszú távon nem fogja tudni törleszteni a felvett hitelt, s ezért idejében el szeretné adni a jelzáloggal terhelt lakást.

Ezen ingatlanok ára lényegesen magasabb, mint az árverésre bocsátottaké. A képzeletbeli dobogó harmadik fokát a CEC Bank foglalja el, 150 értékesítésre váró ingatlannal. Ez utóbbi kínálatában szintén vannak nagyon kedvezményesnek számító ajánlatok, mint például az a balánbányai kétszobás lakás, melynek árát 15 ezer lejben, mintegy 3500 euróban szabták meg.

Az árverésre bocsátott ingatlanok túlnyomó többsége vidéki kisvárosokban és községekben található. A BRD kínálatában például mindössze hat bukaresti és négy kolozsvári tétel szerepel. Banki szakemberek elmondása szerint ennek oka elsősorban nem az, hogy a nagyvárosokban kevesebb lenne a bedőlt hitel.

A fővárosban és a régióközpontnak számító nagyvárosokban szintén sok a fizetésképtelen adós, ám az itteni lefoglalt ingatlanok értékesítésével nem sietnek a bankok, mert az árak emelkedésére számítanak. A vidéki lakásokon azért próbálnak meg hamarabb túladni, mert vannak régiók, ahol középtávon sem valószínű, hogy lényegesen nőne a kereslet vagy az árak. Abban az esetben, ha az ingatlan több egymást követő árverésen sem kelt el, a bankok általában 25 százalékkal csökkentik a kikiáltási árat. Ilyen esetekben előfordul, hogy az eladásból befolyt pénz nem fedezi a bedőlt hitelt.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók