Fotó: Krónika
Hitel: aximum 40 év
A Román Nemzeti Bank által kidolgozott hitelnyújtási szabályzatnak a korábbi gyakorlatnál lényegesen szigorúbb feltételei miatt ugyanakkor tovább csökkenhet a forgalom, mivel sok potenciális vásárló számára lehetetlenné válik, hogy hozzájusson az otthonteremtéshez szükséges pénzösszeghez, vélik ingatlanszakértők. Ha egy család 60 ezer eurós hitelt szeretne felvenni 30 éves lefutási időre, akkor minimum 262 eurót, mintegy ezer lejt kell törlesztenie havonta, ám egyes bankoknál a részlet ennél lényegesen nagyobb. 30 év alatt törlesztendő 80 ezer eurós kölcsön esetén már 349 euró, majdnem 1400 lej a legkedvezőbb havi részlet. Jelenleg Romániában a bankok többségénél 35 év a maximális lefutási idő, 40 évre csupán a Raiffeisen, az MKB Romexterra, a Millenium és az ATE bankok hiteleznek. Ez esetben csökken a részletek értéke, ellenben megnő a visszafizetett összeg.
Negatív örökség
A családi költségvetéseket a tűréshatárig, sőt azon túl megterhelő részletfizetési terhek csökkenése a hitelek kifutási idejének növelésével érhető el. A két generációra kiterjesztett hitelnyújtást először japán bankok alkalmazták a 80-as években. A módszert időközben átvették más országok hitelintézetei is, napjainkban alkalmazzák többek között Kanadában és Nagy-Britanniában. „Meglátásunk szerint a jelenlegi 40 év helyett 50-60 év lehetne a maximális lefutási idő” – nyilatkozta Anca Bidian, a Kiwi Finance hitelfelvételi tanácsadó cég vezérigazgatója. A lefutási időnek ily módon való megnyújtása ugyanakkor azt eredményezi, hogy az igénylő nemcsak egy lakást, hanem fizetendő részleteket is hagyományoz utódaira. Ennek oka, hogy a 60 éves lefutási idő túlságosan nagy kockázatot jelent a bank számára, amiért is a szerződés értelmében a fizetési kötelezettség átszáll az igénylő örököseire. Egyelőre egyetlen hazai pénzintézet sem jelezte hivatalosan, hogy a közeljövőben szándékában állna többgenerációs hitelkonstrukciót ajánlani az ügyfeleknek.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.