Fotó: A szerző felvétele
Érdekes épületre figyelhet fel az utazó aki Nagyvárad felől, az E60-as országúton érkezik Kolozsvárra. A város határában, a Grigorescu lakótelep közelében lépcsőszerűen kialakított építmény kúszik fel a domboldalra. Az épülőben levő ingatlant a Donát úton lehet megközelíteni. Amint elhagyjuk a lakótelepi betonrengeteget, elfogy a lábunk alól az aszfalt, és bukolikusra vált a táj: az út két oldalán buja növényzet, a vegetáció zöldjét helyenként egy hétvégi vagy családi ház töri meg, alant ezüstösen csillog a Szamos, a parton szénaboglyák. Az egyik kanyarban aztán előbukkan a keresett épület, mely építészeti szempontból a kincses város egyik legizgalmasabb építménye.
Japánkert az erkélyen
A 11 emeletes, 115 méter hosszú épület a Ceda Imobiliare ingatlanfejlesztő cég tulajdona. Sorin David tulajdonos-ügyvezető 28, az Egyesült Államokban eltöltött év után tért haza és fogott bele a vállalkozásba. A tervet a tengerentúlról hozta, majd a SIT Management kolozsvári tervezőiroda igazította azt a hazai előírásokhoz. A telket 2004-ben vásárolta meg a beruházó, a munkálatok 2006-ban kezdődtek el. „Az amerikai főnökömtől azt tanultam, hogy jobb, ha egy szűkebb piaci szegmensben dolgozol. Építhettem volna tömbházat is, de inkább valami szépet, értékeset akartam létrehozni. A költségek így nagyobbak, a nyereség kisebb”, nyilatkozta az üzletember.
Az American Village zárt lakópark lesz, mintegy 70 lakással. Ezek közül 30 a befejezéshez közeledő, lépcsőzetes épületben van. A lakások között van két-, három-, négy- és ötszobás, melyek felülete 70 és 200 négyzetméter között változik. Minden lakrészhez nagy, 50 négyzetméter körüli terasz tartozik. Az építmény jellegéből adódóan a terasz az egy szinttel lejjebb fekvő lakás tetején van. A teraszokat egyes lakók részben befüvesítették, de van olyan is, aki japánkertet alakított ki. A felső szintekről káprázatos a kilátás, a tekintet hatalmas teret fog át: keleten a kolozsvári panelházdzsungel, délen Gyalui-havasok határolják a horizontot.
Az épület hetedik szintjén zártkörű szabadidőközpont lesz: nyáron szabadtéri, télen fedett úszómedencével, pezsgőfürdővel és fitneszteremmel. Az épületnek nemcsak a földszintjéhez, hanem a legfelső emeletéhez is út vezet, ez utóbbit a beruházó saját költségén alakította ki. A lakásokhoz, melyeknek négyzetméterenkénti ára 1100 euró plusz áfa, az épület két oldalán futólépcsőn lehet eljutni. Ezidáig a lakások fele talált gazdára.
Tó, teniszpálya, őrség
„36 000 négyzetméter területet vásároltam meg, hogy a közelben ne lehessen tömbházat építeni. Ezen épület és a később építendő villák körül zöldövezet lesz sétányokkal, tóval, tenisz- és squashpályával. Az egész be lesz kerítve, a lakók biztonságáról és kényelméről őrök és karbantartók fognak gondoskodni”, mondja Sorin David.
A lakások adásvételi szerződésével együtt az újdonsült tulajdonosok alá kell írják a belső szabályzatot is, kötelezvén magukat, többek között, hogy nem teregetnek mosott ruhát az erkélyekre, a lakópark területén eltakarítják háziállataik ürülékét, és csak meghatározott típusok közül választott árnyékolót tesznek a teraszra. A szerződés értelmében amennyiben egy lakó el kívánja adni a lakását, az ingatlanfejlesztőnek elővételi joga van rá. „Megválogatjuk az ügyfeleinket, nem akarjuk, hogy bárki beköltözhessen”, indokolja az ügyvezető a szabályt.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.