A tuja a legkedveltebb dísznövény

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

Az utóbbi néhány évben ugrásszerűen nőtt a kereslet Erdélyben a kerti dísznövények iránt. A bonchidai Europlant Kft. tavaly megduplázta a forgalmát 2007-hez viszonyítva, 350 000 euró értékben értékesített növényeket. „Állami intézmények és kertépítő cégek is vannak a megrendelőink között, de a legtöbb ügyfelünk magánember, aki a saját kertje számára vásárol. Az egész országból vannak vevőink, Temesvártól Konstancáig, sőt Magyarországról is kapunk megrendeléseket. Magyar klienseknek épp a napokban kell leszállítanunk 5000 növényt” – nyilatkozta Mihai Pop, a cég ügyvezetője.

Pengő Zoltán

2009. április 10., 12:452009. április 10., 12:45

Tizenhétféle tuja

A 11 hektáros bonchidai kertészetben dísznövények széles választékát termesztik: bokrokat, sövénynek való növényeket, örökzöldeket és lombhullató fákat. „A legnagyobb a kereslet a tuja iránt. A kliensek 17 tujaféle közül választhatnak” – mondja Viorica Dobocan kertészmérnök. Népszerű még a tiszafa, a borókafenyő, az aranyeső, a kerti jázmin, a ciprus, a puszpáng. A vásárlók jelentős részének nincs van elképzelése arról, milyen legyen a kertje. Számukra nagy segítséget jelent, hogy az Europlant szakemberei, előzetes, helyszíni felmérést követően, számítógépes program segítségével el tudják készíteni a kert látványtervét. A program három dimenzióban, méretarányosan jeleníti meg a növényeket, a már létező építmények közé helyezve őket, így a megrendelő pontos képet tud alkotni arról, hogyan is fog kinézni a kertje, és módosításokat tud eszközölni a tervben. „Amennyiben az ügyfél igényli, kisebb tavakat, vízeséseket is ki tudunk alakítani a kertben” – mondja az igazgató.

Minimum 1500 lej

Egy igényes kert kialakítására áldozni kell, de az árak nem egetverőek. Egy 1-1,2 méter magas tuja körülbelül 40 lejbe kerül. Van, aki sokallja az árat, mondja Mihai Pop, de figyelembe kell venni, hogy a növényt hat éven át kell gondozni, amíg eléri ezt a méretet. Egy 400–600 négyzetméteres kert költségei, komplexitásától függően, 1500 és 5000 lej között változnak. Utóbbi árban gyepszőnyeg és tó kialakítása is benne van. Mihai Pop szerint előnyösebb, ha a kertre áhítozók hazai kertészetből szerzik be a növényeket, ugyanis ha helyben termesztették őket, akkor ezek alkalmazkodtak az itteni viszonyokhoz, klímához, nedvességtartalomhoz és talajokhoz. Gyakran megtörténik, hogy a Hollandiából vagy Olaszországból importált növények egykettőre elpusztulnak, mert nem tudnak alkalmazkodni a hirtelen környezetváltozáshoz. „A mi ügyfeleink esetében a veszteség szinte nulla” – állítja az ügyvezető.

Érzékenyek talajra, vízre

Az Europlant Kft. munkatársai azt mondják, egy kertnek növényekkel való benépesítésekor érdemes kikérni szakember véleményét, ugyanis a telepítés sikere sok tényezőn múlik. Ajánlatos talajelemzéssel kezdeni a kert megtervezését. A tuják jól bírják a semleges talajokat, ám az örökzöldek javarészének savas talaj kell. Ha a talaj pH-értéke semleges, tőzeggel lehet savassá tenni. Fontos az is, milyen vizet használnak a növények öntözésére, ugyanis vannak fajok, melyek nem bírják a magas kalciumtartalmú vizet.
Mihai Pop meglátása szerint a kerti dísznövények iránti érdeklődés olyannyira robbanásszerűen nő, hogy a fejlődést még a szinte minden gazdasági ágazatot visszavető gazdasági válság sem állítja meg. „A mi egyetlen ellenségünk a rossz idő” – jelenti ki bizakodóan az igazgató, hozzátéve, mióta beköszöntött a tavasz, olyan sok a vásárló, hogy az a legszebb reményeiket is felülmúlja. Az Europlant idei célkitűzése az, hogy a forgalom 30 százalékkal haladja meg a tavalyit.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók