A legolcsóbb családi ház

Rengeteg pénzt takaríthat meg az, aki a maga által vásárolt anyagokból, kalákában építi meg a házát.

Pengő Zoltán

2009. augusztus 21., 10:102009. augusztus 21., 10:10

Árvíz tett lakhatatlanná egy sor házat tavaly nyáron a Bákó megyei Săuceşti faluban. A fedél nélkül maradt árvízkárosultak között volt egy idős asszony, akit az a szerencse ért, hogy Traian Băsescu vállalta, saját költségén épít neki új házat. A lakóépület el is készült rövid idő alatt, meglepően kevés pénzért: az államelnök számlákkal bizonyította, hogy mindössze 26 ezer lejt fizetett ki az építőanyagokra. Ezeket környékbeli építőanyag-lerakatokból szerezték be a Băsescu által megbízott személyek, az akkori piaci árakon.  A tavalyi valutaárfolyamon az építőanyagok 6850 euróba kerültek. Mivel a gázbetonból (BCA) épült ingatlan beépített felülete 62 négyzetméter, egy négyzetméter mintegy 110 euróba került.

Minden, ami egy házba kell

„A 62 négyzetméteres ház, amit Săuceştien építtettem egy átlagos típusterv alapján készült. Van benne minden, ami egy házba kell: két szoba, konyha, fürdőszoba, előszoba, termopán ablakok és ajtó, elektromos hálózat, elektromos vízmelegítő, fürdőkád” – nyilatkozta Traian Băsescu. Egy kulcsrakész házról van tehát szó, amihez nem a legjobb minőségű anyagokat használták fel. Az elnök a sajtó rendelkezésére bocsátotta a számlákat, s kiderült, hogy akciós árakon még olcsóbban is lehet építőanyagokat vásárolni. A 110 eurós négyzetméterenkénti ár ugyanakkor nem tartalmazza a munkadíjat, a terv és a telek árát, valamint a közművesítés költségeit. Mindezek ellenére szembeszökő a különbség az ingatlanfejlesztők által alkalmazott, átlagosan 700 és 1000 euró között mozgó négyzetméterenkénti árakhoz képest.

Irreálisan olcsó?

„Nekem irreálisan olcsónak tűnik. Persze sok függ attól, hogy milyen minőségű építőanyagokat használunk. Ha kalákában építik, az is nagymértékben csökkenti a költségeket” – nyilatkozta egy Kolozs megyei építési vállalkozó. Elmondása szerint cége 500-550 eurós négyzetméterenkénti áron dolgozik, arra azonban nem tudott válaszolni, hogy ebből az összegből mennyit tesz ki a munkadíj. Egy marosvásárhelyi építési vállalkozó négyzetméterenként 200 euróért húz fel egy családi házat pirosba, kulcsrakész ingatlan esetén pedig 400 eurót kér.

Ezen ár magában foglalja az építőanyag ellenértékét és a munkadíjat, a telket és a tervet azonban nem. A megrendelő választhat, hogy cégen keresztül, hivatalosan vagy feketén kíván dolgoztatni, ez utóbbi esetben természetesen valamelyes árkedvezményre számíthat. Cesar Perez Canon, az ország több városában építkező spanyol Grupo Lar igazgatója azt nyilatkozta a Krónikának, egy átlagos árú nagyvárosi telekre felhúzott többszintes lakóépület önköltségi ára 550-600 euró között mozog. Egy legfeljebb kétszintes családi ház esetén a költségek ennél valamivel alacsonyabbak.

183 euró/négyzetméter

Egy lakóépület költségeiben a legjelentősebb tétel az építőanyagok ára, mondják a szakemberek. „Az építőanyagok körülbelül 60 százalékát teszik ki egy ház teljes építési költségeinek. A munkadíjra megy el a pénz mintegy 30 százaléka, a fennmaradó 10 százalék pedig a tervre és a közművesítésre” – nyilatkozta Ciprian Ana, a Policons Group Kft. építési vállalkozás igazgatója. Şerban Median tervezőmérnök, a Trilitica Frame munkatársa hozzáteszi, a költségek ilyen arányú megoszlása abban az esetben érvényes, ha terv nem túlságosan bonyolult, a közműhálózat pedig az építésre kiszemelt telek közelében húzódik.

Abban az esetben ha a négyzetméterenkénti 110 eurós építőanyagárat a teljes költségek 60 százalékának tekintjük, akkor a végösszeg, a telek ára nélkül, 183 euró/négyzetméter lesz. Ez kevesebb mint fele az építők által elkért legalacsonyabb árnak. Azt a tényt sem kell szem elől téveszteni, hogy tavaly óta az építőanyagárak jelentősen csökkentek. A betonvas ára körülbelül egy harmaddal kisebb jelenleg, mint tavaly volt, míg a cement 15-20 százalékkal lett olcsóbb.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók