2010. április 01., 12:192010. április 01., 12:19
A Köllő Miklós Általános Iskola másodikos és harmadikos diákjai azonban egyéb locsolás körüli „rejtelmekbe” is bevezettek. Kiderült, hogy a hagyományt a fiúk és a lányok egyaránt kedvelik, a fiúk illatos kölnivízzel mennek a lányokhoz locsolni, amiért cserébe többnyire piros tojást kapnak, de örömmel elfogadják a süteményt, üdítőt és a pénzt is.
„Már jóval húsvét előtt megtanulom a locsolóversikéket, mindig egy komolyat és egy vicceset tanulok” – magyarázta a másodikos Bíró Nándor, aki annak függvényében mondja a komoly vagy vicces locsolóverset, hogy kit locsol meg. A komolyat rendszerint felnőtteknek mondja, a vicceset pedig közeli ismerősöknek. „Egyszer mondtam egy olyan verset, aminek a vége az volt: „ha nem adnak piros tojást, ellopom a kicsi leányt”. Nagy sikert arattam vele, főleg a rokonaim körében” – mesélte Nándor, hozzáfűzve, hogy idén változtat a repertoáron és másat fog mondani, mert szégyen minden évben ugyanazzal a verssel locsolkodni.
A másodikos fiúk – Bíró Nándor, Nagy Dávid és Bartha Tibor – elmesélték, hogy húsvét másodnapján előfordul, hogy több kört is tesznek az ismerősök körében. Első körben egyedül mennek és meglocsolják a közeli rokonokat – édesanyát, nagymamát, keresztmamát –, a közeli szomszédasszonyokat, majd délután csoportosan – két-három fiú együtt – felkeresik a lány osztálytársakat, barátnőket. Esti órákban sokan közülük csatlakoznak édesapjukhoz, és többnyire autóval elmennek a távolabb lakó rokonokhoz.
„Nagyon szeretek apával járni locsolni, mert az valahogy más, mint amikor egyedül megyek, vagy a barátokkal” – fejtegette Nagy Dávid. A harmadikos fiúk elmesélték, ugyan hallottak arról, hogy régebb a lányokat vízzel locsolták meg, de ők már illatos kölnivízzel és parfümmel járnak locsolni. „Egyik évben tatától kaptam egy érdekes „locsolópuskát”, de azt is kölnivel töltöttem fel” – magyarázta Bartalis Márk, aki szerint a lányok ma már meg is sértődnének, ha valaki vízzel locsolná meg őket.
A lányok édesanyjuk „köténye mellett” szorgoskodnak, segítenek a finomabbnál-finomabb sütemények elkészítésében, tojást festenek, illetve aki tud már néhány mintát, meg is írja a tojásokat. „Nagyon szeretem a húsvéti készülődést” – jelentette ki a harmadikos Orbán Anita-Erzsébet, aki már tud tojást írni és igyekszik évről évre szebbnél-szebb mintákat tanulni, hogy a locsoló fiúkat minél szebb írott tojásokkal örvendeztesse meg. A lányok egyébként elsősorban az osztálytársakat és a rokonságban lévő fiúkat várják locsolni, és nagyon örülnek annak, ha a „felnőtt bácsik” – akik édesanyjukhoz jönnek locsolni – is meglocsolják őket.
„Édesapa, nagytata és nagybátyám minden évben meg szoktak locsolni” – magyarázta a harmadikos Kedves-Tamás Hanga, aki a húsvétot azért is szereti, mert ilyenkor összegyűl a nagycsalád, és jókat lehet játszani az unokatestvérekkel. A másodikos lányok – Császár Tímea, Lukács Bernadett és Kedves Anita – arról meséltek, hogy a fiúkat rendszerint süteménnyel, üdítővel, illetve szörpös vízzel kínálják meg a locsolásért cserébe. Kifejtették, hogy a fiúk a piros tojás és a sütemény mellett örülnek a pénznek is, de ezt általában a lányos édesanyák szokták a fiúk markába csúsztatni.
Mindegyikük megerősítette a fiúk által mondottakat, miszerint illatos kölnivel és parfümmel locsolkodnak Gyergyócsomafalván, és jót nevettek azon, amikor egyikük arról számolt be, hogy egyik évben valaki dezodorspray-vel locsolt. „Egyszer vízzel is meglocsoltak” – fejtegette Császár Tímea, jelezve, hogy azért még akadnak hódolói a régi hagyománynak is. De kifejtette, inkább az illatos vizes locsolkodást szereti, még akkor is, ha este hajat kell mosni utána.