2009. április 09., 15:122009. április 09., 15:12
„Amióta az eszemet tudom, mindig festettem tojást húsvétra. Szentkeresztbányai születésű vagyok, ott nem sokan foglalkoztak különleges tojásfestéssel, általában csak egyszínűre festett tojással várták a locsolókat. Régebben a mintát viasszal vittem fel az írott tojásokra, a hagyományos pipa segítéségével. De aztán könnyebbnek találtam a festékkel, ecsettel történő tojásfestést” – mondta el Bari Gabriella.
Szekeres Erzsébet hagyományos módszerrel dolgozik, savval marja ki a tojás rajzolatait: megfesti valamilyen színűre a tojást, majd sósavba mártja a hagyományos, tollszárba illesztett, fémből készült tollszemet. Mint mondja, a mai gyerekek talán nem is láttak ilyesmit. Nagy Katalin is így festett régebben: „Gyermekkoromban, a pionírházban ismerkedtem meg ezzel a technikával, a népművészeti körön.
Mindig érdekelt az ilyesmi, hiszen képzőművészeti egyetemre készültem az érettségi után, de nem sikerült bejutnom” – mondta el Nagy Katalin, aki már kislánykorában savval festette a tojás mintáit, mostanában azonban inkább fehér temperafestékkel dolgozik: hagyományos, magyaros fenyőágas, szív alakú, cserelapis, gereblyés, farkasfogas mintákat pingál a húsvéti tojásokra.
„A pontot, az egyenes, párhuzamos és kígyóvonalakat alkalmazom díszítőelemként. Tulipánt is festek néha, ami fejjel lefele rajzolva tulajdonképpen repülő madár. A búzakalász, búzavirág, gyöngyvirág alakja is szerepel a tojásokon. Ezeket legtöbbször négy mezőre osztom, s azokba kerülnek a minták” – mondta el Nagy Katalin. Egyik évben még „sámántojást” is készítettek, mesélik az asszonyok, vagyis szögletes minták kerültek a húsvéti tojásokra.
A Lorántffy Zsuzsanna Kulturális Egyesület kiállítása a Habakuk bábjátszó csoport kínálatát is magában foglalja. A gyerekeket Bartha Júlia műszaki rajzoló irányítja, hogy elsajátíthassák a tojásfestés fortélyait. A Habakuk-csoport asztalán zsírkrétával színezett, gyönggyel díszített tojásokat is láthatnak az érdeklődők – Nagy Katalin szerint ez szász hatásra vall. A tojásíró „mester” elmondta, hogy többek között Beszterce környékén szokás gyöngyhálóba öltöztetni a tojásokat, sőt azon a vidéken olyan tojásokat is látott, amelyeket a gyöngyök mellett kis csipkék díszítettek.