Bár továbbra is sokan szeretnének részben vagy egészen távmunkában dolgozni, csökkent az ajánlatok száma
Fotó: Haáz Vince
Csökkent az elmúlt egy évben a munkaerőpiacon meghirdetett távmunkahelyek (home office) száma, miután a 2020–2022-es időszakban látványosan nőtt, az egy év alatt meghirdetett állások több mint 10 százalékát téve ki – derül ki az eJobs friss elemzéséből.
2024. október 03., 14:362024. október 03., 14:36
A munkaerő-közvetítő platform csütörtöki közleménye szerint 2023-tól kezdődően a munkáltatók már az irodai jelenlétet feltételező, illetve a hibrid (távmunka + legalább három nap irodában végzett munka) munkavégzést részesítették előnyben a teljes mértékű távmunka helyett. Idén pedig már csupán a 4,3 százalékát tették ki a távmunkás álláshirdetések a platformon közvetített állásoknak, ami mintegy 10 000 ilyen álláshelyet jelent.
annak ellenére, hogy minden felmérés azt mutatja, hogy a jelöltek nagyon is szeretnék, ha lehetőségük lenne távmunkára vagy hibrid munkavégzésre, és egyes esetekben ez a fő szempont a munkahely kiválasztásakor. Ugyanakkor, miközben a munkáltatók azt szeretnék, hogy minél több alkalmazottjuk az irodából dolgozzon, ne pedig otthonról, a távmunkát hirdető állásokra benyújtott jelentkezések száma jelentősen nőtt, jelenleg a pályázatok 13,7 százalékát teszik ki” – nyilatkozta az Agerpres hírügynökség által ismertetett közlemény szerint Roxana Drăghici, az eJobs értékesítési igazgatója.
6,9 milliót a belföldi, irodai jelenlétet feltételező munkahelyekre, 115 ezret pedig külföldi állásokra nyújtottak be.
A koronavírus-világjárvány végképp bebizonyította számos romániai munkáltatónak, hogy nem ördögtől való a távmunka, és az alkalmazott ugyanolyan hatékonysággal tud teljesíteni otthonról vagy egy coworking helyiségből.
Roxana Drăghici felhívta a figyelmet arra is, hogy a munkaközvetítő platformon idén megjelent állások 4,3 százaléka szólt külföldre, de a pályázatoknak mindössze 1,4 százaléka irányult ezekre a munkahelyekre, míg a távmunkát hirdető állások esetében ez pont fordítva van: a pályázatok száma háromszor nagyobb az állások számánál. Utóbbiak leginkább a diszpécser szolgáltatói ágazatban, az IT-szektorban és a biztosítások ágazatában jelennek meg.
Az eJobs értékesítési igazgatója szerint ugyanakkor az is megfigyelhető, hogy
Az eJobs platformon jelenleg 26 ezer állást lehet megpályázni, amelyek közül 1100 szól távmunkára.
A romániaihoz hasonló demográfiai hanyatlás jellemző a nyugati világ számos pontjára, ám bizonyos településeken, régiókban nem akarják tétlenül nézni a szülőföld elnéptelenedését.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!