Valósággá vált a távmunka Romániában: sok alkalmazott nem tért vissza az irodákba, nagy az eltérés a megyék között

Látványos változás. Romániában a világjárvány előtt gyakorlatilag alig létezett távmunka, ma már az alkalmazottak mintegy ötöde nem megy be rendszeresen az irodába •  Fotó: Haáz Vince

Látványos változás. Romániában a világjárvány előtt gyakorlatilag alig létezett távmunka, ma már az alkalmazottak mintegy ötöde nem megy be rendszeresen az irodába

Fotó: Haáz Vince

A koronavírus-világjárvány végképp bebizonyította számos romániai munkáltatónak, hogy nem ördögtől való a távmunka, és az alkalmazott ugyanolyan hatékonysággal tud teljesíteni otthonról, egy coworking helyiségből vagy bárhonnan, ahol lehetősége van elvégezni a rábízott munkát. Ezt bizonyítja a Babeș–Bolyai Tudományegyetem gazdasági kutatócsoportjának elemzése is, amely szerint a vállalatok egyrészt felfedezték a távmunkában rejlő lehetőséget, másrészt ezt már vonzó elemként kínálják fel az álláshirdetésekben is.

Bíró Blanka

2022. augusztus 12., 13:572022. augusztus 12., 13:57

Egyre inkább valósággá válik a távmunka Romániában, a munkahelyeken való személyes jelenlét 22 százalékkal marad el a járvány előtti szinttől – derül ki    a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) gazdasági kutatócsoportjának elemzéséből, amelyben a Google július 11. és 14. közötti mobilitási adatait vette górcső alá a munkahelyek látogatottságára vonatkozóan. Az is kiderült, hogy jelentősek az eltérések a megyék között.

Sokkal elterjedtebb, mint a járvány előtt

„A járvány időszaka, az elmúlt két és fél év először rákényszerítette, aztán megtanította a vállalatokat, hogy lehet használni a távmunkát, legalábbis bizonyos ágazatokban, illetve vállalati tevékenységekben” – fogalmazta meg a Krónika megkeresésére Szász Levente, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának dékánhelyettese.

A gazdasági kutatólaboratórium vezetője kifejtette: Romániában a munkahelyek személyes látogatottsága még most is 22 százalékkal alacsonyabb, mint a járvány időszaka előtt volt.

Ebben a két és fél évben a mutató egyszer sem érte el a nullaszázalékos szintet, tehát a munkahelyek látogatottsága egyszer sem tért vissza a járvány előtti szintre, amiből azt a következtetést vonták le, hogy a teljes romániai gazdaság szintjén jellemzőbb megoldássá vált a távmunka. A mutató idén májusban közelítette meg leginkább a pandémia előtti szintet, akkor mínusz 5,6 százalékos volt a különbség.   

Összehasonlításképpen a kolozsvári közgazdász elmondta, 2020 áprilisában a teljes lezárás időszakában 58 százalékkal volt kisebb a munkahelyek személyes látogatottsága, mint az azt megelőző időszakban, és január 1-jén, amikor általában mindenki ünnepel, és a többség nem jár be a munkahelyére 60 százalékot meghaladó csökkenés érhető tetten. Mindennek a tükrében

a 22 százalékkal kisebb fizikai jelenlét a munkahelyeken még akkor is jelentős, ha figyelembe vesszük, hogy július közepén megmutatkozik a szabadságolások hatása is,

részletezte Szász Levente, leszögezve, a távmunka egyértelműen sokkal elterjedtebb megoldás, mint két és fél évvel ezelőtt.

Elvágyakozás. Sokan választják inkább a távmunkát legalább néhány napra •  Fotó: Pixabay Galéria

Elvágyakozás. Sokan választják inkább a távmunkát legalább néhány napra

Fotó: Pixabay

A rugalmasság a vonzó állásajánlatok része

A járvány időszakában vállalatok egyrészt felfedezték a távmunkában rejlő lehetőséget, másrészt ezt már vonzó elemként kínálják fel az álláshirdetésekben, mutatott rá a közgazdász. Nagyon sok iparágban – számítástechnika, tanácsadás, pénzügyi szolgáltatások – egyre nehezebb megfelelően képzett munkaerőt találni, az alkalmazottak részéről pedig megfogalmazódik az igény a munkahely rugalmasságára. Ilyen módon a vállalatok megpróbálják vonzó  ajánlatokkal magukhoz csábítani a jól képzett szakembereket, ebben például a  hibrid megoldások is benne lehetnek:  két-három napot kell az ötnapos munkahétből az irodában tölteni, a fennmaradó napokat bárhonnan lehet dolgozni, vagy egyik héten be kell menni, a következő héten már nem.

Idézet
„Ezek a lehetőségek egyre gyakrabban megjelennek az álláshirdetésekben, az otthonról, bárhonnan, távolról végzett munka részben beépül a vállalatok működésébe”

– osztotta meg velünk tapasztalatait Szász Levente. Kérdésünkre arra is kitért, a járvány világszerte – kisebb vagy nagyobb mértékben – átalakította a távolról való munkavégzés megítélését, de a nyugat-európai országokban valamivel kisebb a változás, mint Romániában, hiszen ott a távmunka eleve magasabb szintről indult.

Nagy eltérés a megyék között

A munkahelyek látogatottságát illetően nagy az eltérés a megyék között, derült még ki a kutatócsoport elemzéséből. Ez a lapunknak nyilatkozó közgazdász szerint visszavezethető arra, hogy milyen a gazdaság szerkezete az adott megyében, vagy milyen mértékű a munkanélküliség szintje, a két elem keveréke adja ki a végső mobilitáscsökkenést. Szász Levente kifejtette,

azokban a megyékben ahol több olyan vállalat van, ahol szükséges a fizikai jelenlét, például a termelésben, a vendéglátásban vagy a turizmusban, ott kisebb az eltérés.

Itt ugyanis még a járvány időszakában is, amikor csak lehetett, az alkalmazottak bejártak a munkahelyekre. Így például Kovászna és Konstanca megyékben csak 8–9 százalékkal csökkent a személyes jelenlét a munkahelyeken. Viszont ahol ez a csökkenés nagymértékű, mint Bukarestben (34 százalék) vagy Kolozs megyében (26 százalék), ott nagyobb súlyt képviselnek azok a szolgáltató vállalatok, mint például az IT, a kommunikáció, az üzleti tanácsadás vagy a pénzügyi szolgáltatások, ahol a távmunkát rugalmasabban be lehetett építeni a napi munkavégzésbe.

Viszont az látszik, hogy Vaslui vagy Krassó-Szörény megyékben is nagyarányú a csökkenés a járvány előtti szinthez képest, mínusz 28, illetve 24 százalék, tehát valószínűleg a mutató azt is tükrözi, milyen a munkanélküliség szintje az adott megyében, mutatott rá Szász Levente. Aláhúzta egyúttal: ahol jobban megsínylették a válságot, több vállalat kénytelen volt bezárni vagy elbocsátani, ennek a lenyomata is meglátszik a mobilitási adatokban.

 

korábban írtuk

Meglepően gyorsan álltunk át távmunkára, a járvány után is velünk maradnak az új szokások
Meglepően gyorsan álltunk át távmunkára, a járvány után is velünk maradnak az új szokások

Egyértelműen kijelenthető, hogy a koronavírus-világjárvány hozzájárult ahhoz, hogy ma már csaknem félmillióan dolgoznak távmunka-szerződéssel Romániában, de a Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint mindenképp látványos lett volna a növekedés.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 29., péntek

Betesz a hiteleseknek: napról napra nő a ROBOR

A csütörtökön jegyzett évi 5,92 százalékról 5,93 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).

Betesz a hiteleseknek: napról napra nő a ROBOR
2024. november 29., péntek

Dagad a román államadósság

Idén szeptemberben 916,758 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 886,983 milliárd lejről – közölte pénteken a pénzügyminisztérium.

Dagad a román államadósság
Dagad a román államadósság
2024. november 29., péntek

Dagad a román államadósság

2024. november 28., csütörtök

Adóemelés, recesszió, dezinformáció, fegyveres konfliktusok kockázata is fenyegeti jövőre Romániát elemzők szerint

Jövőre az országot gazdasági jellegű (magasabb adók és recesszió) és nem gazdasági jellegű (dezinformáció és fegyveres konfliktus) kockázatok is fenyegetik – fogalmazta meg a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.

Adóemelés, recesszió, dezinformáció, fegyveres konfliktusok kockázata is fenyegeti jövőre Romániát elemzők szerint
2024. november 27., szerda

Mindenképp magasabb lesz a villanyszámla, ha áprilistól megszűnik az ársapka

Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le.

Mindenképp magasabb lesz a villanyszámla, ha áprilistól megszűnik az ársapka
2024. november 27., szerda

Kampányüzemmódban: tovább nőtt októberben a költségvetési hiány

A szeptember végi 5,44 százalékról október végére 6,19 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány Romániában – jelentette be kedden a pénzügyminisztérium.

Kampányüzemmódban: tovább nőtt októberben a költségvetési hiány
2024. november 26., kedd

Újra nőtt az üzemanyagok ára

Három nappal az előző drágítás után kedden újra megemelte az üzemanyagok árát a romániai piacvezető, a Petrom. És ez már a sokadik áremelés volt ebben a hónapban.

Újra nőtt az üzemanyagok ára
Újra nőtt az üzemanyagok ára
2024. november 26., kedd

Újra nőtt az üzemanyagok ára

2024. november 26., kedd

Nőtt a bankhitelek egyenlege, a legtöbben lejben adósodnak el

A nem kormányzati ügyfeleknek nyújtott banki hitelek egyenlege 2024 októberében 0,7 százalékkal 416,063 milliárd lejre nőtt idén szeptemberhez képest – közölte kedden a Román Nemzeti Bank (BNR).

Nőtt a bankhitelek egyenlege, a legtöbben lejben adósodnak el
2024. november 26., kedd

Magyarországon és Romániában nőttek az egyik legnagyobb mértékben a szociális védelemre fordított kiadások

Az EU szociális védelmi kiadása 2023-ban elérte a 4,583 milliárd eurót, ami 6,1 százalékos növekedést jelent 2022-hez képest. Románia a tagállamok egyike, ahol a szociális védelemre fordított kiadások növekedése jelentősen meghaladja az uniós átlagot.

Magyarországon és Romániában nőttek az egyik legnagyobb mértékben a szociális védelemre fordított kiadások
2024. november 26., kedd

„Legyen nyugdíjas Romániában!” Folyik az öregségi juttatások téves „átszámítása” Magyarországon

Rendszeressé vált Magyarországon a romániai körülményekkel – bérekkel, nyugdíjakkal, életszínvonallal – való összehasonlítgatás, amelynek során kormánypárti politikusok előszeretettel küldözgetik ellenzéki társaikat a határ túloldalára.

„Legyen nyugdíjas Romániában!” Folyik az öregségi juttatások téves „átszámítása” Magyarországon
2024. november 25., hétfő

Mínuszban a bukaresti tőzsde, Georgescu győzelme nyomán megugrott az állam finanszírozási költsége

A Bukaresti Értéktőzsde mínuszban nyitotta a hétfői kereskedést, az összes index esett, miután az elnökválasztás első fordulójának eredményei alapján, hatalmas meglepetésre az oroszbarátként számontartott Călin Georgescu került az első helyre.

Mínuszban a bukaresti tőzsde, Georgescu győzelme nyomán megugrott az állam finanszírozási költsége