Bár továbbra is sokan szeretnének részben vagy egészen távmunkában dolgozni, csökkent az ajánlatok száma
Fotó: Haáz Vince
Csökkent az elmúlt egy évben a munkaerőpiacon meghirdetett távmunkahelyek (home office) száma, miután a 2020–2022-es időszakban látványosan nőtt, az egy év alatt meghirdetett állások több mint 10 százalékát téve ki – derül ki az eJobs friss elemzéséből.
2024. október 03., 14:362024. október 03., 14:36
A munkaerő-közvetítő platform csütörtöki közleménye szerint 2023-tól kezdődően a munkáltatók már az irodai jelenlétet feltételező, illetve a hibrid (távmunka + legalább három nap irodában végzett munka) munkavégzést részesítették előnyben a teljes mértékű távmunka helyett. Idén pedig már csupán a 4,3 százalékát tették ki a távmunkás álláshirdetések a platformon közvetített állásoknak, ami mintegy 10 000 ilyen álláshelyet jelent.
annak ellenére, hogy minden felmérés azt mutatja, hogy a jelöltek nagyon is szeretnék, ha lehetőségük lenne távmunkára vagy hibrid munkavégzésre, és egyes esetekben ez a fő szempont a munkahely kiválasztásakor. Ugyanakkor, miközben a munkáltatók azt szeretnék, hogy minél több alkalmazottjuk az irodából dolgozzon, ne pedig otthonról, a távmunkát hirdető állásokra benyújtott jelentkezések száma jelentősen nőtt, jelenleg a pályázatok 13,7 százalékát teszik ki” – nyilatkozta az Agerpres hírügynökség által ismertetett közlemény szerint Roxana Drăghici, az eJobs értékesítési igazgatója.
6,9 milliót a belföldi, irodai jelenlétet feltételező munkahelyekre, 115 ezret pedig külföldi állásokra nyújtottak be.
A koronavírus-világjárvány végképp bebizonyította számos romániai munkáltatónak, hogy nem ördögtől való a távmunka, és az alkalmazott ugyanolyan hatékonysággal tud teljesíteni otthonról vagy egy coworking helyiségből.
Roxana Drăghici felhívta a figyelmet arra is, hogy a munkaközvetítő platformon idén megjelent állások 4,3 százaléka szólt külföldre, de a pályázatoknak mindössze 1,4 százaléka irányult ezekre a munkahelyekre, míg a távmunkát hirdető állások esetében ez pont fordítva van: a pályázatok száma háromszor nagyobb az állások számánál. Utóbbiak leginkább a diszpécser szolgáltatói ágazatban, az IT-szektorban és a biztosítások ágazatában jelennek meg.
Az eJobs értékesítési igazgatója szerint ugyanakkor az is megfigyelhető, hogy
Az eJobs platformon jelenleg 26 ezer állást lehet megpályázni, amelyek közül 1100 szól távmunkára.
A romániaihoz hasonló demográfiai hanyatlás jellemző a nyugati világ számos pontjára, ám bizonyos településeken, régiókban nem akarják tétlenül nézni a szülőföld elnéptelenedését.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
szóljon hozzá!