Három légitársaság uralja a romániai fapados ágazat 98 százalékát – derült ki az Innovata felméréséből, amelyről a piacvezető, 60 százalékos részesedéssel rendelkező, magyar tőkéjű Wizz Air számolt be.
2016. május 27., 19:302016. május 27., 19:30
A légitársaság Romániát érintő járatain tavaly 4,5 millió utast szállítottak, a legnépszerűbb pedig a Bukarest–London-útvonal volt. A hazai piacon tíz éve jelen lévő Wizz Air immár jó ideje több ügyfelet szolgál ki, mint az állami Tarom légitársaság, az elmúlt időszakban ráadásul belföldi járatait is bővítette: a vállalat hét bázist üzemeltet Bukarestben, Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Nagyszebenben, Temesváron, Jászvásáron és Craiován, ugyanakkor a suceavai és a konstancai repülőteret is érintik gépei.
Váradi József, a Wizz Air vezérigazgatója a Ziarul Financiar pénzügyi–gazdasági napilapnak úgy nyilatkozott: az idei első negyedévben 20 százalékkal nőtt a légitársaság utasforgalma Romániában, idén pedig 5,5–6 millió utassal számolnak. „A Wizz Air célja Romániában, hogy ösztönözze a légi közlekedés iránti keresletet, hiszen nemcsak más légitársaságokkal, hanem valamennyi közlekedési szereplővel versengünk az utasokért” – idézte az MTI Váradit. A vállalat 68 repülőgépet üzemeltet, ebből húszat Romániában, kilencet pedig Bukarestben használ.
Egyre nagyobb szeletet akar magának a piacból az írországi Ryanair fapados légitársaság is, amely az elmúlt két évben – mióta a fővárosból Dublinba és Londonba indított járatokat – egymillió utast szállított. A cég vezetői nagyra törnek, öt év alatt ugyanis tízmillió ügyfelet akarnak kiszolgálni, ennek érdekében nemrég azt is bejelentették, hogy 7 százalékkal mérséklik repülőjegyeik díjszabását. A Ryanair 13,74 százalékos részesedéssel rendelkezik, ez 4,8 százalékkal haladja meg a tavalyi adatokat, miközben a Wizz Air részesedése 2015-höz képest több mint 7 százalékkal esett vissza. Enyhén, a tavalyi 22,5 százalékról 23,66 százalékra nőtt a harmadik legfontosabb szereplő, a román magántulajdonban lévő Blue Air részesedése.
A három fapados cég mellett Romániában a török Pegasus Airlines működtet járatot Bukarest és Isztambul között, a közel-keleti Flydubai légitársasággal Dubaiba lehet utazni, míg a spanyol Vueling a fővárosból Barcelonába és Bilbaóba, illetve Kolozsvárról ugyancsak Barcelonába repíti az ügyfeleket. A hazai piacon jelen van még a Lufthansa német légitársaság Eurowings nevű leányvállalata, amellyel Düsseldorfba lehet utazni, Bukarestet és Berlint pedig kizárólag az Air Berlin, Németország második legnagyobb légi forgalmi társasága köti össze.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
szóljon hozzá!