Fotó: Jakab Mónika
Egységes és elméletileg egyszerűsített villanyszámlát tesz kötelezővé egy közvitán lévő jogszabályjavaslat, amely egyúttal egy hónapban határozza meg a számlázási időszakot, és ha mégis egy számlán több hónapos fogyasztás ellenértéke jelenik meg, a szolgáltató köteles biztosítani a részletekben történő törlesztés lehetőségét. Nagy-Bege Zoltán ANRE-alelnök érdeklődésünkre elmondta, számos új előírás az ársapka miatt a közeljövőben még nem lesz alkalmazható.
2022. november 29., 08:082022. november 29., 08:08
Módosítja a villamosenergia-szolgáltatás szabályzatát az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE). A tervezetet közvitára bocsátották, december közepéig várják a hozzászólásokat, a javaslatokat a szolgáltatóktól, a fogyasztók egyesületeitől, de magánszemélyektől is – fejtette ki a Krónika kérdésére Nagy-Bege Zoltán, a hatóság alelnöke. Kérdésünkre rámutatott: a tervezet ugyan több elemet tartalmaz – így például bevezeti a dinamikus ár és az aktív fogyasztó fogalmát –, ám a szabályozott árak lehetetlenné teszik ezek gyakorlati alkalmazását. Ami viszont védi a fogyasztót, és megkönnyíti az életét, hogy egységes és elméletileg egyszerűsített villanyszámlát tesz kötelezővé,
„Csapdahelyzet alakult ki, mert törvény írja elő, hogy a számlákat egyszerűsíteni kell, olyan formát kell kötelezővé tenni minden szolgáltató számára, hogy az könnyen érthető legyen minden fogyasztó számára. De ugyanakkor európai uniós irányelv írja elő a minimális követelményeket, hogy milyen elemeket, információkat kell tartalmaznia a számlának” – részletezte Nagy-Bege Zoltán.
„A két elvárás között kell lavírozni úgy, hogy mindkettőt betartjuk, és közben egyiket se szegjük meg.
– ecsetelte a hatóság alelnöke.
A törvényben különben azért szorgalmazzák a számlák egyszerűsítését, mert felmerült, hogy azok a fogyasztó számára sok esetben értelmezhetetlenek. Így az átlagos ügyfél számára könnyen érthető, egységesített villamosenergia- és gázszámlázási formanyomtatványt kell bevezetni, amely tartalmazza ugyan a releváns információkat, de egyértelmű és pontos elemekkel könnyíti az eligazodást.
Módosításokkal elfogadta a bukaresti képviselőház szerdán a kormány augusztusban hozott „ársapka-rendeletét”, a következő három fűtési szezonra kiterjesztve a villamos energia és gáz fogyasztói árának középtávú hatósági korlátozását.
A tervezetben ugyanakkor az is szerepel, hogy a végső fogyasztóknak egy hónapos számlázási időszakot kell szavatolniuk a szolgáltatóknak. A hatályos jogszabály ugyanis úgy rendelkezik, hogy a számlázási időszak nem lehet hosszabb 3 hónapnál, és azt a felek közötti szerződés határozza meg. A közvitára bocsátott dokumentumban arra is kitérnek, hogy ha a szolgáltató a szerződésben előírt vagy a hatályos rendelkezések szerint megállapított számlázási időszaknál hosszabb időtartamra állítja ki a számlát,
Fotó: Pinti Attila
Nagy-Bege Zoltán elmondta, Nicolae Ciucă miniszterelnök megígérte, hogy ha a szolgáltató egyszerre többhavi fogyasztást számláz ki, köteles lesz a részletekben történő törlesztést a fogyasztó kérésére jóváhagyni, ám ez a rendelkezés végül kimaradt, amikor a parlament a múlt héten megszavazta a 119-es sürgősségi kormányrendeletet. Éppen ezért írták bele a szabályzatmódosításba, hiszen így is lehet erre kötelezni a szolgáltatókat.
A tapasztalatok szerint például a Hidroelectrica késik ugyan a számlák kiállításával, de egyszerre csak egy hónapra számláz, az Electrica Furnizarénál viszont előfordul, hogy három-négy havi fogyasztást is feltüntet egy számlán. Ugyanakkor a tervezetben pontosítják a számlázási panaszok megoldását olyan módon, hogy a fogyasztó ne legyen köteles kifizetni azt a számlát, amely miatt panaszt tett a szolgáltatónak, amíg azt meg nem oldják.
Dinamikus árképzés, aktív fogyasztó
mutatott rá Nagy-Bege Zoltán. Kifejtette, bevezetik ugyan a dinamikus ár és az aktív fogyasztó fogalmát, ezek korszerű európai mechanizmusok, „ki kell pipálni”, hogy tartalmazza a szabályozás, de az árplafon lehetetlenné teszi ezek alkalmazását. Ezt most meglépik, abban reménykedve, hogy előbb-utóbb lesz lehetőség is, hogy a fogyasztók éljenek vele.
taglalta a hatóság alelnöke.
Másrészt arra is vannak technikai megoldások, hogy a fogyasztók aktívan részt vegyenek az energiapiac alakításában. Amikor fogyasztásingadozások vannak, úgy is lehet szabályozni a piacot, hogy ha csökken a fogyasztás, leállítanak bizonyos termelőegységeket, ha nő, beindítják az addig tartalékoltakat. De ezt úgyis meg lehet elméletileg tenni, hogy bevonják a fogyasztókat, ha önként vállalják, hogy csökkentik a fogyasztást adott időszakban, akkor díjazzák őket.
Aggodalommal követik a fogyasztók az energiaár-szabályozással kapcsolatos fejleményeket, nehéz eligazodni a sürgősségi kormányrendeletek, a parlamentben zajló viták, és az egymást követő politikai nyilatkozatok sűrűjében.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!