Fotó: Ukrán mezőgazdasági minisztérium
Ukrajna szomszédai közül továbbra is Románia a legnagyobb gabonaimportőr, a behozott gabona mennyisége azonban több mint 60 százalékkal kevesebb, mint korábban.
2024. július 16., 20:042024. július 16., 20:04
2024. július 16., 20:052024. július 16., 20:05
Tavaly Románia mintegy 811 000 tonna gabonát vásárolt az EU-n kívülről, ami több mint 60 százalékkal kevesebb, mint egy évvel azelőtt. Ennek ellenére Ukrajna szomszédai közül továbbra is Románia vásárolt a legtöbbet – számolt be az economica.net.
Ukrajna szomszédai közül azonban továbbra is Románia maradt az EU-n kívüli gabonafélék legnagyobb piaca.
Mindezt olyan körülmények között, hogy Ukrajna az összes importált búza 70,3 százalékát, az árpa 45 százalékát, a maláta 46,1 százalékát, a kukorica 68,7 százalékát és a cirok 47,5 százalékát szállította az EU-ba. Az EU importpiacának további jelentős szereplői az Egyesült Királyság (a búzaliszt-behozatal 63,7 százalékát szállította) és Oroszország (a rozsbehozatal 95 százalékát szállította).
a tagállamok által összesen beszerzett 33,8 millió tonna mennyiségből. Ehhez képest Lengyelország 111 500 tonnát, Magyarország 26 452 tonnát, Szlovákia 6868 tonnát importált. Bulgária 26 182 tonnát vásárolt az EU-n kívülről. Ukrajna szomszédai közül tavaly is Románia volt a legnagyobb gabonaimportőr 2,4 millió tonnával, míg Lengyelország 2,2 millió tonnás,
A Romániába behozott gabona összmennyiségéből a legtöbb a búza volt – több mint 532 600 tonna. Ezt követi a kukorica, amelynek behozatala 9,6-szor kevesebb, mint 2022/2023-ban. A többi gabonafélét kis mennyiségben hozták be.
A 2023/2024-es gazdasági évben a legnagyobb gabonaimportőr Észtország, 14,7 millió tonnával. Ezt követi Olaszország 5,4 millió tonnás importtal, majd Portugália 1,8 millió tonnával.
Jelentős kihívások elé állítja a gazdákat a búza, kukorica vagy napraforgó alacsony ára. Vincze Tamás közgazdász, egy kolozsvári székhelyű gabonaforgalmazó vállalat ügyvezető igazgatója a Krónikának rámutatott, hogy sürgős váltásra van szükség.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!