Mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk, újra nőtt az üzemanyagok ára
Fotó: Sándor Csilla
Három nappal az előző drágítás után kedden újra megemelte az üzemanyagok árát a romániai piacvezető, a Petrom. És ez már a sokadik áremelés volt ebben a hónapban.
2024. november 26., 15:532024. november 26., 15:53
A Petrom 2024. november 26-án, kedden 4-4 banival emelte a standard benzin és a gázolaj literenkénti árát, miután a hétvégén 3 banival megemelte a gázolaj árát.
Az Economedia.ro gazdasági portál elemzése emlékeztet, a november 23-ai, szombati áremelést megelőzően november 21-én, csütörtökön is drágultak az üzemanyagok, amikor a standard gázolaj és a standard benzin ára is literenként 4 banival emelkedett.
A Petrom november 19-én, kedden is módosított az árképzésen, akkor a standard gázolaj literenkénti árát 3 banival emelte, míg a benzin ára változatlan maradt.
Szintén november 16-án, szombaton, amikor a Petrom 4 banival emelte a gázolaj literenkénti árát, viszont 1 banival csökkentette a benzin árát. Ezt megelőzően november 13-án, szerdán a benzin és a gázolaj ára egyenként 3 banival csökkent literenként.
2024. november 07-én, csütörtökön pedig a standard gázolaj ára literenként 4 banival emelkedett, míg a standard benzin ára változatlan maradt. Hasonló áremelésre került sor november 05-én, kedden, amikor is a gázolaj literenkénti ára 4 banival emelkedett, míg a benzin ára változatlan maradt. Ez volt az első áremelés novemberben, azóta a benzin literenkénti ára egy banival, a gázolajé pedig 25 banival emelkedett – húzza alá az elemzés.
Ugyanakkor még kedden délben is volt, ahol a 7 lejes lélektani határnál olcsóbban lehetett benzin lehetett vásárolni, a Peco-online ármonitor szerint a Maros megyei Radnót Petrolium kútjánál volt a legolcsóbb, 6,85 lej a standard benzin literenkénti ára. Ugyanott volt a legolcsóbb a gázolaj is, amelyért literenként 7,09 lejt kellett lepengetni.
Közben az Economica.net szakportál arra irányította rá a figyelmet, hogy a keddi drágítás olyan nemzetközi kontextusban történt, hogy hétfőn több mint 2 dollárral esett a kőolaj hordónkénti ára, miután olyan hírek láttak napvilágot, amelyek szerint Izrael és Libanon megegyezett az Izrael–Hezbollah konfliktus lezárását célzó megállapodás feltételeiről.
Kedden délben az európai irányadó Brent kőolaj ára 73 dollár volt hordónként, az amerikai irányadó WTI-vel pedig 69 dolláron kereskedtek.
Jelentős előrehaladás történt az Izrael és a libanoni Hezbollah közötti tűzszünetről szóló tárgyalásokon – mondta az amerikai részvétellel zajló egyeztetésekről a washingtoni külügyminisztérium szóvivője hétfőn.
Miközben a vásárlóerő Romániában az egyik legalacsonyabb, itt drágult az egyik legnagyobb mértékben az üzemanyag az elmúlt év leforgása alatt. Főként a jövedéki adó emelésének volt betudható a gyors áremelkedés.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!