Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Hétfőtől életbe léptek az új tarifák a romániai útadórendszerben, amely időtartam tekintetében bővebb választási lehetőséget biztosít a városokon kívül közlekedő sofőrök számára.
2024. március 12., 20:032024. március 12., 20:03
Mint ismeretes, az útadó (rovinieta) az egyik olyan illeték, amelyet minden gépkocsi-tulajdonosnak ki kell fizetnie, ha a romániai közúthálózatot használja városon kívül: megyei, ország-, európai vagy gyorsforgalmi utakat, autópályákat. Március 11-én frissítették a díjszabásokat, és új időtartamokat is bevezettek, amelyekre kifizethető az illeték.
Hétnapost már nem lehet kiváltani, a következő legrövidebb időtartam tíz napra szól, 3,3 eurós áron. Nincs már három hónapra szóló útdíjfizetési lehetőség sem, lehet viszont egy (30 napra) vagy két hónapra (60 napra), 5,3, illetve 8,4 euróért. Ennél hosszabb időszakra az autótulajdonosok már csak éves útadót fizethetnek, amelynek díja nem változott: 28 euró, azaz most 139,16 lej személygépkocsik számára. Amint az útügyi hatóságok által közölt táblázatból kiderül, a legnagyobb útadót a 12 tonnásnál nagyobb teherautók után kell fizetni: egy évre 1210 eurót.
Fotó: DRDP – Útügyi hatóság
Mint ismeretes, Romániában rögzített kamerákkal is ellenőrzik az útadó kifizetését a közutakon. A szabálysértés 250–500 lej közötti pénzbírsággal büntethető, teherautók esetében az összeg a 4500 lejt is elérheti. A vétkes autótulajdonost legtöbb négy hónapon belül értesíteniük kell a hatóságoknak a szabálysértésről, ellenkező esetben elévül a bírság. A szabálysértés és az értesítés között eltelt időszakban a tulajdonos csupán egyszer büntethető. Az útadó megléte ellenőrizhető, kifizethető a közútkezelő hatóság honlapján.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump amerikai elnök által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került.
szóljon hozzá!